Ziraat Bankası Swift Kodu

yorumsuz
1.356 views

Ziraat Bankası Swift Kodu Öğrenme, Nasıl Öğrenilir Swift kodları, bankalar tarafından kullanılan ve uluslar arası para transferlerinde kullanılan, bankalara has kodlardır. Swift kodu bazı bankalarca da BIC olarak da adlandırılmasa da Swift ve BIC aynı anlama gelmektedir. Swift kodları sayesinde yapılan para transferlerinde paranın hangi banka tarafından gönderildiği belli olacaktır. Hesap numarası yerine de IBAN kullanılmaktadır. Bu yazımızda Ziraat Bankası’nın Swift kodundan bahsedeceğiz.

Ziraat Bankası, 16 ülkede 8’i banka diğerleri şube ve temsilcilik olan 54 birimle faaliyet gösteren Türkiye’nin yurt dışında en çok şubeleri olan bankadır. Özellikle yurt dışında yaşayan gurbetçilerin Türkiye’ye gönderilecek para transferlerinde Ziraat Bankasını çok sık kullanmaktadır. Ziraat Bankasının Swift veya BIC kodu TCZBTR2A’dır. Ziraat Bankasının Swift kodunun açılımını incelediğimizde TCZB ” Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası” bankanın ismi, TR ”Türkiye’nin uluslar arası ülke kodu, 2A ”Yerel Kod” olarak karşımıza çıkmaktadır. Yurt dışından yapılacak Amerikan Doları transferlerinde ise Ziraat Bankasının kullandığı CHIPS kodu 409993’tür. Ziraat Bankasının Swift Koduna ulaşmak isteyenler Ziraat Bankası’nın telefon bankacılığı, internet – mobil bankacılığı, banka şubeleri kanallarının kullanarak öğrenebilirler. Yurt dışından Ziraat Bankasına yapılacak para transferleri ülke sınırları ve miktarına göre değişse de 4 iş günü içerisinde para alıcısına ulaşmaktadır. 4 gün olmasına rağmen para transferi hesaba geçmemişse provizyona takılma ihtimali olacağından banka şubeleriyle görüşerek transferi hızlandırabilirsiniz. Ziraat Bankası, para transferlerin de gönderilecek tutarın büyüklüğüne göre komisyon kestiğini de hatırlatmak isteriz .

Bir önceki yazımız olan Senetle Telefon Satan Yerler başlıklı makalemizde senetle telefon ankara, senetle telefon istanbul ve Senetle Telefon Satan Yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 26 Eylül 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın