Ziraat Bankası TOKİ Başvurusu

yorumsuz
1.538 views

Konut sahibi olmak hemen herkesin hayallerini süslemektedir. Bilindiği gibi düşük gelirli ve emeklilerinin ev kirası öder gibi ev sahibi olabilmesinin yolu TOKİ’den geçiyor. T.C. vatandaşı olmak, projeye katılabilmenin ilk şartıdır. Konutun yapılacağı il/ilçe sınırları içinde en az bir yıldan beri ikamet etmek ve il nüfusuna kayıtlı olmak da bir başka koşul. Şehit aileleri, Harp ve vazife malulleri, dul ve yetimler için bu süre an az üç yıl olarak saptanmıştır.

Başvurular nereye, nasıl yapılır?

Başvurular T.C. Ziraat Bankası A.Ş aracılığı ile yapılmaktadır. Ziraat Bankası, konut edinmek isteyenler için başvuru aşamasından başlayarak tapu teslimine kadar sürecin her aşamasında hizmet vermek için TOKİ ile bir protokol anlaşmasına sahiptir. İstenen tüm şartları taşıyanlar kendilerine en yakın Ziraat Bankası şubesine kimlikleriyle başvuruda bulunabilmektedir.

Hak sahipleri Konut Tahsis Belgesini bankalarından alacaklardır. Kredi talep işlemlerini de banka gerçekleştirmektedir. İşlemler ya bireysel olarak ya da noter yoluyla verilecek bir vekâletname ile başkası tarafından başlatılabilir. Başvuru yapmak isteyenler TOKİ web sitesinden satın almak istedikleri konutu belirleyip en yakın banka şubelerine gitmelidirler. Hesabınız yoksa vadesiz bir hesap açılmaktadır. Bu hesaba vergi ve komisyon tutarları, peşinat bedelini yatırılması gibi gerekli işlemler kısa sürede tamamlanarak başvurusu tamamlanmakta, satış işleminiz yapılmaktadır.

TOKİ tarafından yapılan konut sayısının % 25’i konut sahibi olmak isteyen ve gerekli şartları taşıyan emeklilere ayrılmıştır. % 5 kontenjan da engelli vatandaşlara ayrılmaktadır. Kura çekimlerinde 1. Sırada şehit aileleri, harp ve vazifeli malulleri, dul ve yetimleri gelmektedir. 2.sıra engellilere 3.sıra emeklilere, 4. sıra ise diğer başvuru sahiplerine ayrılmıştır. Çekilişler noter huzurunda yapılmaktadır.

TOKİ projesi kapsamında yapılan ve satışa sunulan konutlara ilgi azalmadan devam etmektedir.

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Açılış Saatleri Kaçta Açılıyor başlıklı makalemizde Ziraat Bankası Açılış Saatleri, Ziraat Bankası kapanış Saati ve ziraat kaçta açılıyor hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 25 Eylül 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın