30 Yıl Vadeli Konut Kredisi

yorumsuz
164 views

30 Yıl Vadeli Konut Kredisi Ülkemizde son yıllarda gelişen inşaat sektörü ile birlikte insanlar kira öder gibi ev sahibi olma hayali ile bankaların kapısını çalmaktadır. Ülkemizde bulunan tüm bankalar faaliyet alanları gereği gelen talepleri karşılamakta ve faaliyetlerine devam etmektedirler.

Bankaların Kredi İmkânları

Bankacılık alanında faaliyet gösteren kuruluşlar kamu ve özel sektör olarak ikiye ayrılmaktadır. Finansal işlemlerin ülkemizde bankalar aracılığı ile yapıldığı bilinmektedir. Bu finansal hareketliliklerin birçoğu banka hareketleri ile tespit edilmektedir. Bankalar genelde kredi imkânlarını müşterilerine sunmaktadır. Kredi olarak üç ana başlık altında düzenlenen bu imkânlar şu şekildedir. Krediler Konut Kredisi, İhtiyaç Kredisi ve Taşıt Kredisi olarak bankalar tarafından verilmektedir.

Konut Kredileri

Ülkemizde tüm bankalar konut kredisi vermektedir. Elbette bu bankalardan bazıları vade uzunluğu ile ön plana çıkmaktadır. Genelde özel ve kamu bankaları 0-120 ay vade uzunluğu ile konut kredisi vermektedir. Fakat ülkemizde bulunan bazı bankalar bu vade uzunluğunu bir hayli üst seviyelere çıkartmaktadır. Bunlardan birisi de Şekerfinans’tır. Söz konusu banka 30 yıl vade ile konut kredi imkânı sunmaktadır. Söz konusu kredi aylık % 1,08 ile müşterilere verilmektedir. İnsanlar kira öder gibi ev sahibi olma fırsatı sağlayan kuruluş belirli bir ödeme planına sahip olarak kredi imkânı tanımaktadır.

Banka Faiz Oranlarının Tespiti

Ülkemizde bulunan Merkez Bankası aldığı politik kararlar ile faiz oranlarını belirlemektedir. Bu belirlenen faiz oranları ile birlikte bankacılık alanında faaliyetlerini sürdüren kuruluşlar alınan bu kararlara göre pozisyon almaktadır. Ülkemizde Merkez Bankasının yanı sıra Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile paralel olarak bu faiz bandında yaşanan değişimler değerlendirilmektedir.

Ekonomik göstergelerin iyiye doğru gitmesi ile birlikte ülkemizdeki faiz oranları da düşmektedir. Merkez Bankası son 6 ayda yaklaşık olarak 250 temel puan faiz indirme kararı almıştır.

Bir önceki yazımız olan 1000 TL Taksit İle Ev Alınır Mı başlıklı makalemizde 1000 tl krediyle ev ve 1000 TL Taksit İle Ev hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 9 Aralık 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın