3000 TL Maaşla Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

yorumsuz
3.426 views

Kredi çekmek artık bir ihtiyaç haline gelmiş bulunmaktadır. Öyle ki bankalarla iyice içli dışlı olduk, bankalardan çıkamaz olduk. İnsanlar bir şeye sahip olabilmek için hemen bankalara koşmaktadırlar. Nasılsa öderim vaatleri ile kredilerini çekip diledikleri araba, ev, ev eşyası vs almaktadırlar. Fakat bankalar sizin ”ben ödeyebilirim” ya da ”ek işte çalışırım öderim” demenize bakmazlar. Onlar için her şey resmidir ve resmiyetten şaşmazlar. Bankalar bakkal değillerdir, hatır için ekstra borç vermezler. Herkesin belgeli olarak net gelirine bakarlar. Peki, 3.000 TL maaşı olan birisi ne kadar kira çekebilir? 3000 TL maaşla ne kadar kredi çekebilirim sorusunun cevabı yazımızın devamındadır.

Ne kadar kredi çekebilirim?

Bankadan kredi çekebilmeniz için öncelikle belgeli olarak net maaşınızı göstermeniz gerekmektedir. Fakat çekebileceğiniz kredi miktarı yalnızca buna göre belirlenmiyor. Ekstra kanıtlanabilir bir geliriniz var mı? Buna da bakılıyor. Ayrıca eşinizin aylık geliri ne kadar? Şuan aktif bir kredi borcunuz var mı? Ne tür bir kredi çekeceksiniz?

Mesela en yükseğinden başlayalım. Konut kredisi çekeceksiniz. Aylık 3000 TL geliriniz var. Eşiniz çalışmıyor, herhangi bir kredi borcunuz yok ve ekstra bir geliriniz de yok diyelim. Böylelikle aylık maksimum 1500 TL ödeyebilirsiniz ve buna karşılık maksimum 109 bin lira kredi çekebilirsiniz. Diyelim ki 3000 TL geliriniz var. Eşinizde 3000 TL maaş alıyor ve ekstradan da kanıtlanabilir 1000 TL geliriniz var. Herhangi kredi borcunuzda yok ise çekebileceğiniz miktar 254 bin liradır. 1000 lira gelirinizi yok farz edelim. Böylelikle ise 217 bin lira kredi çekebilirsiniz. Eşiniz çalışmıyor fakat 1000 lira ekstra geliriniz var diyelim. Böyle bir durumda ise 145 bin lira kredi çekebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Kötü Olanlara Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizde Kredi Notu Kötü Olanlara Kredi, Kredi Notu Kötü Olanlara Kredi Çıkar Mı ve Kredi Notu Kötü Olanlara Kredi Veren Bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 13 Kasım 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın