Abank Swift Kodu Kaç?

yorumsuz
166 views

Abank Swift Kodu Kaç? Dünya üzerinde her gün milyonlarca insan bir hesap üzerinden bir başka insana para gönderiyor ve alıyor. Gönderilen bu paraların nerden nasıl kime gönderildiğini takip edilmesi ve gönderilen paranın doğru adrese ulaşması için yıllar önce dünya bankalar kurulu tarafından geliştirilen bir sistem mevcut. Bu sistemin adı swift kodu uygulaması. Bir bankada hesabınız var ve başka bir bankaya ya da başka bir ülkedeki bankaya para transferi yapacaksınız. Parayı gönderirken gönderme işlemi sırasında parayı göndereceğiniz kişi isim, soy isim, ıban gibi bilgiler dışında birde sizden swift kodu isteniyor. Peki swift kodu nedir ne işe yarar. Swift kodları her bankanın dünya bankacılık para transferi piyasasında, sisteme uygun isimleridir.

Abank swift kodu ALFBTRIS peki kodun anlamı nedir? Bu kodların bankaların para transferi piyasasındaki isimleri olduğunu söylemiştik. Bu kodun önemli noktası ALFB “Abank” a verilen banka kodu TR Türkiye’de bulunduğu ve IS İstanbul merkezli bir banka olduğunu gösterir. Yani Amerika Birleşik Devletleri’nden size gönderilecek bir para, gönderen bankanın sistemine Türkiye’de bulunan ve İstanbul merkezli bir banka olduğu kodunun da ALFB olduğunu açıklar. Bu sayede para transferi doğru adrese ve doğru isme gönderilmesi sağlanır. Bu sistem dünyada yıllardır uygulanır. Kullanılan bu sistem sayesinde yanlış merkezlere ve yanlış banka kuruluşlarına para transferi hatalarının önüne geçilmiş oluyor.

Bir önceki yazımız olan Abank EFT Ücreti Ne Kadar 2016 2017 başlıklı makalemizde Abank eft kesintisi, Abank eft masrafı ne kadar ve Abank eft ücreti ne kadar 2016-2017 hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 3 Ekim 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın