Ara Ödemeli Krediler

yorumsuz
60 views

Ara Ödemeli Krediler

Kredi çekildikten belli bir süre sonra nakit ihtiyacının kalmaması ya da yüklü miktarlarda kaynak elde edilmesi kredinin kapatılmasını ya da azaltılmasını sağlayabilir. Özellikle emekli ikramiyeleri, hasat vakitleri ya da ödül kazançları bu durumlara birer örnektir. Bankaların bu tarz durumlar için hazırladıkları ara ödemeli krediler aslında bunlara örneklerdendir. Özellikle konut kredisi, işyeri kredisi, ticari krediler ya da araç kredileri uzun vadede ödenmeyi bekleyen ürünlerdir. Dolayısıyla bu vade içinde toplu ödemeler yaparak bu kredileri hafifletmek mümkündür.

Aynı şey ihtiyaç kredilerinde de geçerli olmaktadır. Ancak ihtiyaç kredileri düşük vadede kullandırıldıkları için ara ödemeye gereksinim duyulmaz.

Balon Ödemeli Konut Kredileri

Bilindiği üzere konut kredilerinde birden fazla ödeme seçeneği mevcuttur. Bunlardan biri de balon ödemeli kredilerdir. Yani konut kredisi ödemeleri düşük tutarlarda başlatılıp her yıl giderek yükseltilir. Günümüzde yüzbinlerce insan balon ödemeli konut kredileri sayesinde ev sahibi olmuştur. Balon ödemeli konut kredileri aslında ara ödemeli krediler türüne örnek olarak gösterilebilir. Çünkü balon ödemeli konut kredilerinde belli bir zaman aralığında yüklü ödeme yapılır. Bu ödeme sayesinde taksitler aynı oranlarda sabit tutulur ya da çok az miktarlara indirilir. Ayrıca toplu ödeme sayesinde faiz iadesi almak da bazı durumlarda mümkündür.

Ara Ödemeli Araç Kredileri 

Ticari ya da bireysel araç alımlarında da ara ödemeler söz konusu olabilmektedir. Koşullar bankadan bankaya değişiklik gösterse de genel itibari ile vade sayısının azaltılması ya da taksitlerin hafifletilmesi için bu yöntem kullanılmaktadır. Araç kredilerini toplu kapatmak isteyen kişiler için kredinin çekildiği bankanın genel kuralları uygulanacaktır.

Ara Ödemeli İhtiyaç Kredileri

Ara ödemeli ihtiyaç kredileri genellikle ayrı bir ürün olarak değerlendirilmez. Yani borçlu kişi elindeki yüklü tutarı bankaya götürerek kredisinden düşülmesini isteyebilir. Bu durumda genellikle taksit sayılarında değişiklik gözlemlenir. Yani 36 ay vadede kullanılan bir kredinin son 15 bin TL’si ve 18 ayı kalmış ise ara ödeme yapılarak bu vade 5 aya düşürtülebilir. Ayrıca faiz iadesi almak da yine bazı bankalarda mümkün olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Borcu Devam Eden Araç Nasıl Satılır? başlıklı makalemizde İpotekli Aracı Satmak ve Kredi Borcu Devam Eden Araç Nasıl Satılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Temmuz 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın