Arsa Kredisi, Arsa Kredisi Nasıl Alınır?

yorumsuz
48 views

Arsa kredisi bankalardan alınan bir kredi türüdür. Alacağınız arsanın veya başka gayrimenkul üzerinden ipotek edilerek verilir. Günümüzde baskın olarak tercih edilen yatırım türlerinin arasında arsa vardır. Arsa kredisi uzun vadeli bir yatırımdır. Doğru yerde ve doğru zamanda yatırım yapıldığında genellikle uzun vadede, bazen ise kısa vadede kâr ettirmektedir. Arsa kredisi nasıl anılır, ödemeler nasıl yapılır, hangi bankalar arsa kredisi verir? Bu makalede cevaplara ayrıntılı olarak yer verilmiştir.

Arsa Kredisi Nasıl Alınır?

Arsa kredisi alabilmek için kredi notunuzun 1500 veya üzeri olması gerekmektedir ve varsa daha önceki kredilerinin düzenli ödenip ödenmediğine bakılmaktadır. Buna bağlı olarak gelir düzeyi ve giderlere de bakılmaktadır. Giderleriniz gelirinize göre daha fazla ise Arsa kredisi, kredi almak daha da zorlaşır. Ancak gelir düzeyi iyi, kredi notu iyi ise bankadan rahatlıkla arsa kredisi alınabilir. Arsa kredisini alabilmek için arsanızın tapusunu alarak bankaya kredi başvurusu yapılmalıdır. Kredi almaya bir engel yoksa banka olumlu sonuçlandıracaktır ayrıca alacağınız kredi, arsa değerinin %60 ını geçmemesi gerekir.

Arsa Kredisinde Ödemeler

Arsa ipotekli olduğu için ödemelere özen gösterilmelidir. Aydan aya belirlenen taksit tutarı düzenli olarak ödenmelidir. Banka ödemelerde gecikme yaşandığında arsaya el koyabilir. Ödemeler bankanın belirlediği vadelerde yapılır. Bu vade 24, 36 ay gibi çekilen kredi tutarına göre değişebilir.

Hangi Bankalar Arsa Kredisi Verir?

Bir çok banka arsa kredisi vermektedir. Buna bağlı olarak da bankadan bankaya faiz oranları değişmektedir.

Örnek:

Arsanın maliyeti 100.000 TL

36 ay vade ile 50.000 arsa kredisi başvurusunda

Ziraat bankası ayda 1655 TL taksit ile %0.98 faiz ile arsa kredisini vermektedir. Aynı faiz oranı ve aynı taksit fiyatı ile Halkbank, Şekerbank da arsa kredisini vermektedir. Taksitler bittiğinde 50.000 TL arsa kredisi karşılığında yaklaşık toplam 61.000 TL ödeme yapılıyor. Ayrıca Yapıkredi, İngbank, iş bankası, garanti, Bankpozitif, Kuveyttürk, Teb, Fibabanka, Denizbank, Akbank, İcbc, Burgan Bank, Albaratürk bankaları da arsa kredisi vermektedir. Faiz oranları ve buna bağlı olarak aylık ödenecek taksit tutarları sıralamaya göre artmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Garanti Bankası Krediden Cayma başlıklı makalemizde Garanti Bankası Kredi iptal hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 30 Haziran 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın