Asgari Ödeme Yapmak Mantıklı mı?

yorumsuz
314 views

Asgari Ödeme Yapmak Mantıklı mı? Ülkemizde milyonlarca kişi kredi kartı borçları yüzünden büyük zorluklar çekmektedirler. Özellikle düzenli gelirleri olmayıp da sürekli farklı işlerde çalışan kişiler borçlarını ödeyemedikleri takdirde gerek icra gerek ise hapis cezalarıyla karşı karşıya kalıyor. Bunun önüne geçmek ise bir süreden sonra epey zor bir hale geliyor. Asgari Ödemek Yapmak Mantıklı mı? derseniz biz mantıklı değil deriz. Mantıklı olmamasının sebebini de size şöyle açıklarız Diyelim ki 2000 TL kredi kartı borcunuz var. Eğer bunun asgarisini öderseniz, hem borcun diğer geri kalanını, hem de bu borcun üzerine bir başka faiz olan asgari ödeme faizini ekleyerek ödeyeceksiniz.

Asgari ödemeler, ülkemizde 2010 yılından sonra çok büyük bir artış göstermiştir. Bunun önüne geçmek için devlet bir takım yapılandırmalar getirmiştir fakat gerek insanların çalışma durumları, gerekse neyi nasıl harcayacaklarını bilmemeleri buna çözüm olamamıştır.

Asgari ödemenin bir kötü yanı da, eğer bir bankadan kredi kullanırsanız sizin kredi notunu ve alacağınız kredi miktarını etkilemesidir. Eğer siz bir gün bu borçlardan kurtulur, kendinize ev ya da araba alacak duruma gelir de 10 bin TL eksiğiniz olduğunda bunu kredi ile tamamlamak istersiziniz veya zorunda kalırsınız. İşte o zaman bu asgari ödemeler karşınıza çıkacaktır. Asgari ödemeler yapmak iyi değildir bu yüzden. Asgari ödemeleri banka kaydeder ve ilerde tekrar sizinle alışveriş ilişkisinde bulunacağında buna büyük önem verir.

Asgari ödeme yapmak mantıklı değildir. Ülkemiz bunun için ilerde nasıl çözümler bulur, ekonomimizi nasıl düzeltiriz bilemiyoruz. Ama asgari ödemeler ülke ekonomisine de epey etkiliyor. Ülkemiz için de asgari ödeme yapmak mantıklı değil. Bu ödemeleri kullanıp da gün geçtikçe borç batağına saplanacak olan ailelere eğitim verilmelidir. Eğitimle başlarına nelerin gelip nelerin gelmeyeceğini göstermeli, onları bilinçlendirmeliyiz. Eğer bu bilgilendirmeyi yapmazsak Hem ülkemiz hem de aileler gün geçtikçe borç batağına saplanacaklardır. Özellikle gençlerimize. Gençlerimiz ve yeni evlenen çiftler buna hiç dikkat etmiyor ondan sonra sonu olmayan pişmanlıklar yaşabiliyorlar. Unutmayalım Asgari Ödeme Yapmak Mantıklı Değildir.

Bir önceki yazımız olan İş Bankası Maximum Kart Başvurusu Nasıl Yapılır başlıklı makalemizde maksimum kart başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 2 Kasım 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın