Banka İbraname Örneği

yorumsuz
1.536 views

Banka İbraname Örneği: Bankalarla iş ilişkisi içerisinde olan çok fazla vatandaşımızın olmasına rağmen bu konularda bilinçli hareket eden kişi sayısının az olması bazı sorunlara yol açabiliyor. Bu sorunların ortadan kalkması ve mükerrer ödeme yapılmaması için bankalar müşterilerinden İbraname almaktadır. Bu belge ile bankalar hem kendilerini garantiye almakta hemde müşterilerine beklenen ödemeleri yapmaktadır.

İbraname Anlamı?

Son dönemlerde bankaların müşterilerine zorla imzalatmaya çalıştıkları ibranamenin anlamı literatürde “Aklama Belgesi” olarak geçiyor. Yani imzalanması durumunda müşterinin bankayı aklaması anlamına geliyor. Bilindiği gibi dosya masraf bedellerinin geri alınabileceği hakkında çıkarılan kanundan sonra bankalar birçok müşterisine geri ödeme yaptılar. Bu durumun tekrar yaşanmaması için bankaların aldıkları önlemlerden biri de ibraname oluyor.

İbraname İmzalamadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Bankalar “İbraname imzalamanız gerekiyor” diyerek size bir belge uzattıklarında kesinlikle bu belgede büyük olasılıkla “Şimdi ve gelecekteki tüm haklarımdan feragat ediyorum” ibaresinin bulunduğunu bilmeliler. Bu da imzayı attıktan sonra herhangi bir hak talep edemeyeceğiniz anlamına geliyor. Bu sebeple öncelikle her belgede olduğu gibi altına imza atmadan önce dikkatlice okumalısınız.

Bankaların kendi çıkarlarını göz önünde tutarak hazırladıkları ibranamelerin imzalatması ileride kendileri aleyhinde açılması mümkün davalarda kayıplara uğramayı engellemektir. Kişinin ibranameyi imzaladıktan sonra “Bunu bana banka imzalattı” demesi, bir mahkemede “Ben tüm yasal haklarımdan vazgeçmeyi kabul ettim” demesi ile eş değer görülüyor.

Bir önceki yazımız olan Prim İadeli Hayat Sigortası Nedir? başlıklı makalemizde Prim İadeli Hayat Sigortası, Prim İadeli Hayat Sigortası Nedir? ve Prim İadeli Hayat Sigortası Şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 22 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın