Banka Kredi Risk Raporu Nasıl Öğrenilir?

yorumsuz
307 views

Bireyler banka aracılığı ile kredi kullanmak istediklerinde, bankalar kişide belirli kriterleri baza alarak kredi başvurularını alırlar ve duruma göre değerlendirme yapmaktadırlar. Bankanın kredi konusunda dikkate aldığı ilk husus kişinin kredi kayıt bürosunda bulunan, kredi risk raporu yani kredi puanı dikkate alınmaktadır.

Geçmişte kredi ve kredi kartı kullanmış olup, ödemelerinde sorun yaşamış olan kişilerin kredi risk raporları da olumsuz olmaktadır.

Nasıl Öğrenilir?

Kredi risk raporundaki durumunu öğrenmek isteyen kişiler, banka şubelerinden ücret karşılığı kredi kayıt bürolarındaki puanlarını ve risk durumlarını öğrenebilmektedir. Yine bazı internet bankacılığı hizmeti veren bankalar üzerinden de, internet bankacılığı kullanan kişiler, hesaplarından işlem ücret kesintisini kabul ederek kredi risk raporlarını kısa bir süre içerisinde ulaşabilirler.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte, internet ortamına bağlı bir cihaz üzerinden ücret karşılığı online olarak risk raporlarına kolaylıkla ulaşabilirler ve istekleri doğrultusunda cep telefonlarına yada e posta adreslerine bu bilgilerinin gönderilmesini de talep edebilmektedirler.

Risk Raporu Neye Göre Değerlendirilir?

Risk raporu geçmiş dönemlerdeki banka çalışma performanslarına göre değerlendirilmektedir. En büyük etken, ödeme durumlarından oluşmaktadır. Gecikmeli ödemeler ve hiç ödememe gibi durumlarda, puantaj değerlendirmesi yapılarak notlar verilir.0 – 800 puan aralığı riskli, 800 – 1299 puan aralığı orta riskli ve 1300 ile 1500 puan aralığında az riskli 1500 üstü puanda risksiz değerlendirilmesi yapılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan 2016-2017 Odeabank Açılış Saati Kaçta Açılıyor? başlıklı makalemizde 2017 odeabank açılış saati, Odeabank açılış saati kaçta açılıyor ve Odeabank çalışma saatleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 14 Kasım 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın