Banka Kredi Sözleşmesi Örneği

yorumsuz
197 views

Banka Kredi Sözleşmesini Örneği.Bankalar, müşteri çokluğu ve işlerin yoğunluğu nedeniyle ayrıca kredi çeken müşteriyi evrak işlemlerinden dolayı çok bekletmemek maksadıyla, kredi sözleşmesini önceden hazır halde tutarlar. Bu sözleşme bankanın kendini verdiği krediden dolayı garanti altına alması için çok kapsamlı olarak hazırlanmıştır. Kredi çekecek müşteriler ise sözleşmenin uzunluğundan dolayı, genelde bu sözleşmeyi okumadan imzalarlar. Daha sonra çıkan anlaşmazlıkların en büyük sebebi, sözleşmenin okunmamasından ve içeriğindeki bağlayıcı ve hukuki koşulların incelenmemesinden ortaya çıkıyor. Sözleşme genel hükümler ve krediler başlığında iki ana ve çok sayıda alt maddeden oluşur.

Genel Hükümler

Genel hükümler başlığı altında, 20 adet madde bulunur. İlk maddede kredi veren ve alan taraflar ile verilecek kredi miktarı belirtilir. İkinci maddede ise, kredinin iptal, azaltılması ve arttırılması için gerekli şartlar yazılıdır. Üçüncü madde kredi türlerini ve kapsamlarını sıralar. Önemli maddelerden birisi olan dördüncü madde kredi kullanım şartlarını anlatır ve bu maddenin dikkatlice okunması gerekir. Daha sonraki altı madde ise; kredinin para cinsi, kullandıracak şube, faiz, komisyon, ücret, masraf, kur, fon kesintisi ve vergiler, müşterinin bankadaki her türlü hak ve alacakları üzerinde bankanın sahipolacağı haklar (bu maddeye de dikkat edilmeli), tesis olunacak teminatlar, teminatların bankanın her türlü alacağının karşılığını oluşturması konu başlıklarından oluşur. 11’inci madde olan sigorta başlığı de önem arz eder, geri kalan dokuz madde ise standart işlemleri içerir.

Kredi

Kredi sözleşmesinin ikinci ana başlığı olan kredi, 22 adet alt başlıktan oluşur. Bunlar da, cari hesap şeklinde çalışan krediler ve spot krediler, ihracat, ihracat sayılan satış ve teslimler ile döviz kazandırıcı hizmet ve faaliyetlerin finansmanına yönelik krediler, döviz kredisi, taşıt kredisi ve altın kredisi gibi kredi çeşitleriyle ilgili şartları açıklar.

Diğer Hususlar

Banka kredinin kullandırılması için kefil isteyebilir ve o zaman kefalet hükmünü açıklayan sözleşme, kefil ve eşi tarafından imzalanmak zorundadır. Ayrıca kredi çekecek kişiye sözleşmeyi iyice okuduğuna ve tüm maddeleri kabul ettiğine dair müşteri kabul beyanı imzalatılır. Daha sonra sözleşmenin bütün sayfaları arkalı önlü olarak imzalatılır. Kefil olan şahıs da bunların hepsini imzalar ve sözleşme yürürlüğe girmiş olur.

Bir önceki yazımız olan Destekleme Kredisi Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde kredihaberlerim hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 13 Şubat 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın