Bankadan Noter Kanalı ile İhtarname Gelmesi Durumu

yorumsuz
632 views

Bankadan Noter Kanalı ile İhtarname Gelmesi Durumu.Gereken zamanda ödenmeyen bireysel kredi kartı borçları için banka tarafından belirtilen süre sonunda noter kanalıyla ihtarname çekilir. Borcun en kısa sürede ödenmesi gerektiği aksi durumda üçüncü hesap döneminin bitmesiyle haciz ve icra işlemlerinin başlayacağı belirtilir.

Bankadan noter kanalı ile ihtarname gelmesi durumu borcun türüne göre değişiklik gösterir. Örnek vermek gerekirse bireysel kredi kartlarında 80’inci günde ihtarname gelirken bu süre ticari kredi kartlarında ve kredilerde 67 güne düşmektedir. İhtarnameye ait masraflar müşteriye aittir.

İhtarname Gelen Borçlu Ne Yapmalıdır?

İhtarnameyi alan borçlu kişi borcunu ödemeli yada üçüncü hesap döneminin bitmesini beklemeli ve idari süreci başlatmalıdır.

Alacaklı ve Borçlu Açısından Sonuçları Nelerdir?

İhtarname uyarı niteliği taşıyan bir uygulamadır. Ek masraflar olan mahkeme masrafları, avukat masrafları ve faiz gibi masraflar borçluya aittir. İhtarname dava dosyasına konulacak olan önemli bir delil niteliği taşımaktadır.

İhtarname almanın kredi notuna etkisi nedir?

İhtarname risk merkezi tarafından kredi notuna dönüştürülerek tüm banka ve üçüncü şahıslar tarafından görülebilmektedir. İhtarname borcun ödenmemesi durumunda borç miktarı ve tüm diğer masrafların alacaklıdan noter kanalı ile istendiği bir hatırlatmadır. Borcu olan kişi yaşattığı bu gecikmeden dolayı finansal yapısının bozulmasına ve kredi notunun düşmesine sebep olacaktır. Delil niteliği taşıyan bu ihtarnamenin ileride açılacak bir davada borçlu aleyhine kullanılmaması borç ödeme sürelerine dikkat edilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Halk Bankası Şubelerinin Çalışma Saatleri ve Günleri başlıklı makalemizde Halk Bankası Şubelerinin Çalışma Saatleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 7 Ağustos 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın