Banko Görevlisi Ne İş Yapar?

yorumsuz
463 views

Banko Görevlisi Ne İş Yapar? Günümüz şartlarında meslek denince akla gelenlerden ilki bankacılık sektörü oluyor. Hem çalışma şartları daha cazip geliyor hem de maaşları geçiminizi rahatlıkla sağlayabiliyor. Tabi her isteyen bankacı olamıyor. Belli başlı şartları taşıyan herkes şansını deneyebilir.Bankacı olmak isteyenler bankaya ilk adım olarak banko görevlisi adı altında başlıyor. Banko görevlisi ya da asistanı, bankaya gidildiğinde herkesin karşılaştığı gişe memurlarıdır. Bu gişe memurlarının isimleri bankacılık sektöründe banko görevlisi ya da banko asistanı olarak geçer. Banko görevlisi olmak için aranan şartlardan ilki en az lise mezunu olunmasıdır.

Üniversite mezunlarından İİBF çıkışı olanların bu alanda iş bulması daha kolaydır. Bir kimyacı da bankacı olabilir ya da düz lise mezunu da çalışırsa rahatlıkla bankacılık sektörüne girebilir. Bankalar görevli alacağı zaman, sınav yaparlar. Sınav tarihi duyurusuna göre sınava girersiniz. Genellikle sonbahar ayında yapılan sınavlar, Eylül ve Ekim aylarında yoğunluk gösterir. İyi bir puan aldıysanız mülakat çağırılırsınız ve mülakatı da geçerseniz iş başı yapabilirsiniz. Hiçbir banka tecrübesiz bankacı çalıştırmaz.

Bu nedenle kendi açtıkları eğitimde bir süre işin ayrıntılarını inceliklerini öğrenmeniz gerekir. Banko asistanının görevleri; gişede bulunmak, hesap açıp kapatan, havale, EFT, para yatırma ve para çekme, çek ve senet işlemleri ve daha çok sayıdaki banka işlemlerini gerçekleştirmektir. Genellikle hesap açma, kapatma ve ödeme işleri ağırlıklı çalışırlar. Sözün kısası, banko görevlisi bankacılık sektörüne girişte ilk adımdır. Bankacılıkla ilgili birçok işi banko görevlileri yapar.

Bir önceki yazımız olan Anadolu Bank Swift Kodu Kaç? başlıklı makalemizde Anadolu Bank swift kodu kaç, Anadolu Bank swift kodu nasıl öğrenilir ve Anadolu Bank swift kodu nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 2 Ekim 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın