Başkasının Adına Kredi Çektim Ödemiyor Ne Yapabilirim?

yorumsuz
763 views

Başkasının Adına Kredi Çektim Ödemiyor Ne Yapabilirim? Dünyada ekonomik alanda faaliyetlerini sürdüren çeşitli bankalar yer almaktadır. Bu bankalar ülkemizde de geniş bir alanda faaliyetlerine devam etmektedir. Bankalar ülkemizde faaliyetlerine Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kuruluşunun denetimleri ile sürdürmektedir. Bu denetlemeler mevcut kanunlara, yasalar ve yönetmeliklere göre yapılmaktadır.

Bankaların Faaliyet Alanları

Genelde bilindiği üzere bankalar kredi verilmesi, kredi kartı kullanımı, para transferi, vadeli veya vadesiz hesapların kullanımı gibi alanlarda faaliyetlerini sürdürmektedir.

Kredi Kullanımı

Banka müşterileri zaman zaman bankalara başvuru yaparak kredi kullanma talebinde bulunabilir. Elbette bazen de bu kullanımlar bir başkası için başvuru yapıldığı görülmektedir. Müşteriler çektikleri kredileri bir başkasının kullanımına sunabilmektedir. Bu kapsamda insanlar bu verdiği kredileri geri ödemeyi alamama durumları ile karşılaşabilmektedirler. Müşteriler çektikleri kredileri bir başkasına vermeden önce şayet aralarında bir sözleşme yapmadılarsa bu verdikleri kredi tutarını geri alamayabilirler.

Çekilen Kredinin Geri Ödemesi

Müşteriler başvurdukları kredileri aldıktan sonra ödeme planları doğrultusunda ödemeleri yapmaktadır. Şayet bu ödemelerin yapılmaması durumunda bankanın yasal yollar ile bu verilen kredi miktarını tahsil edebilme hakkına sahip olmaktadır.

Kredi Çeşitleri

Genelde insanlar konut kredisi, ihtiyaç kredisi ve taşıt kredileri olmak üzere üç ana başlık altında kredi talebinde bulunabilmektedirler.

Kredinin Geriye Tahsil Edilmesi

İnsanlar almış oldukları kredileri başkasının imkânlarına sunabilmektedirler. Bu verilen kredilerin geri alamaması durumunda yasal yollara başvuruda bulunabilir. Bu verilmeyen kredi ülke kanunlarımızda suç unsuru olarak kabul edilmektedir.

Kişilerin Yasal Yollara Başvurması

Müşteriler çekilen kredilerin başkasının kullanımına sunması sonrasında geri alamaması ile birlikte bu konuda taleplerini ortaya koyabilir. Kredinin ödeme planının, makbuz veya dekontların toplanması ile birlikte insanlar bulundukları merkezlerde cumhuriyet başsavcılıklarına başvuruda bulunabilirler. Gerekli tahkikat sonrasında sorumlular hakkında dava açılabilmekte ve davanın sonunda ödenemeyen bu kredi tutarı tahsil edilebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Esnaf Kefalet Kredileri Şartları Ve Detaylı Bilgi başlıklı makalemizde Esnaf Kefalet Kredisi, Esnaf Kefalet Kredisi almak şartları ve Esnaf Kefalet Kredisi hesaplama hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 16 Aralık 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın