Benim Adıma Çekilmiş Kredi Var Mı?

yorumsuz
678 views

Benim Adıma Çekilmiş Kredi Var Mı? Günümüzde insanlar sık sık bankalar aracılığı ile kredi talebinde bulunabilmektedirler. Elbette bunun yanında insanları bekleyen çeşitli kötü durumlarda olabilir. Bu durumların en başında kişinin adına çekilen kredilerdir. Birey bu durumdan haberdar olamadığı için mağdur olmaktadır.

Sahte Kredi Nasıl Çekilir?

Kötü niyetli dolandırıcılar ve dolandırıcılık çeteleri insanları kimlik bilgilerini alarak veya kopyalayarak bu kişiler adına kredi çektikleri görülmektedir. Bunun yanında insanların yakın arkadaşlarına ait kimlikleri alarak bu kimlik üzerindeki fotoğrafı değiştirmek suretiyle kredi talebinde bulunabiliyorlar. Bu durumda yapılması gerekenler acilen yapılmalıdır.

Sahte Kredinin Tespit Edilmesi

İnsanlar adlarına çekilen sahte kredileri nasıl tespit edecekleri konusunda tam olarak bilgi sahibi olmayabilir. Bu durumun nasıl tespit edileceği ise bellidir. İnsanlar herhangi bir şekilde şüpheli bankacılık hareketi yakaladıklarında derhal banka şubesine giderek bu durumu sorgulatabilir. Banka personeli KKB sistemi aracılığı ile bu durumu kontrol edebilir. KKB sistemindeki bilgiler kesin ve net olarak tespit edilmektedir. Bankaların ortak kredi sorgulama ağı olarak bilinen KKB bankacılık alanında yoğun olarak kullanılan bir kontrol sistemidir.

Ada Özel Kredi Çekilmesi Durumunda Yapılacak İşlemler ve Tedbirler

İnsanlar öncelikle kimlik fotokopisi dahi olsa çok dikkatli bir şekilde bilgi paylaşımı yapması gerekmektedir. Bunun yanında bireyler kimliklerini kaybetmesi durumunda acil olarak bunu bildirmeli ve gazete ilanı yöntemi ile önceki kimliği hükümsüz olarak kılmakta acil davranmalıdır. Bu durumda istenmeyen kötü olayların önüne geçilebilir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Gecikmem Var Kredi Alabilir Miyim? başlıklı makalemizde kredi borcu varken kredi çekilir mi, Kredi Gecikmesi olan kredi çekebilir mi ve krediyi ödemeyen tekrar kredi alabilir mi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 16 Aralık 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın