Burgan Bank Swift Kodu Kaç

yorumsuz
310 views

Burgan Bank Swift Kodu Kaç? Öncelikle yazıma BIC(Swift) kodu ne olduğunu açıklamakla başlayalım. Swift kodu nedir? Swift kodu Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication kelimelerinin kısaltmasıdır.Dünyadaki tüm bankalar arasınada kullanılan elektronik fon transfer sistemidir. Bu sistem BIC(Bank Identifier Codes) kodu yani banka tanımlama kodu sayesinde dünya üzerindeki her bankayı tanımlamaktadır.

Swift kodu bankayı belirten 8 veya 11 haneli koddan oluşmaktadır.Tüm dünyadaki bankacılık sisteminde swift kodları standart olmaktadır. Örnek vericek olursak uluslararası para gönderimlerinde; Burgan Bank Bankası diye söylediğimizde para transferinde işe yaramayabilir ama TEKFTRIS diye söylediğimiz takdirde paranın gönderileceği hesabın Türkiye’den Burgan Bank Bankası olduğunu anlamak mümkün olucaktır.

BIC(Bank Identifier Codes) nedir? Bu banka tanımlama kodu demektir. BIC numaraları bankaların kuruluşunun ismi ve bulunduğu şehire göre tayin edilmektedir. Her finans kuruluşunun merkezleri ve birimleri yaptığı işlere göre bir veya birden fazla BIC kodu sahibi olabilmektedirler. Operatörlerin bilgisayar yardımı ile girdiği kodlar ve mesajlar karşı bankaya özel bir network yardımı ile iletilmektedir.

SWİFT kodunun okunuşu şöyledir.

1- İlk 4 karakter banka kodunu

2- Sonraki 2 karakter ülke kodunu (Türkiye için TR)

3- Sonraki 2 karakter yerel kodunu (Bazı ülkelerde 3 karakter olabilir.)

4-Son 3 karakter ise şube kodunu belirtmektedir.

Peki, yazımızda da yazmış olduğumuz Burgan Bank Swift Kodu Kaç Burgan Bank Bankası Swift Kodu TEKFTRIS dir. Sizlerde Burgan Bank Bankası işleminizde bu kodu kullanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Burgan Bank Eft Saatleri başlıklı makalemizde Burgan Bank Eft Saatleri ve burgan bank mesai saatleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 1 Ekim 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın