Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği Kredisi

yorumsuz
36 views

Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği Kredisi 

Kent yaşamından sıkılan milyonlarca insan kırsala dönüşü başlattı. Hatta son zamanlarda bu göç popüler bir akım oldu. Ayrıca devlet tarafından da desteklendi. Çünkü hayvancılık ve çiftçilik anlamında dışa bağımlılığın azaltılması yönündeki çalışmalar bu göçlere hız verdi. Özellikle devlet hayvancılık ile uğraşan kişilere çeşitli maddi destekler vererek oluşumu desteklemeye devam ediyor. Özellikle büyükbaş hayvancılık, tavuk yetiştiriciliği, ipek böcekçiliği ve arıcılık en gözde seçeneklerden biri haline geldi.

Elbette devlet bu konudaki desteklerini yine bir devlet bankası olan Ziraat Bankası aracılığı ile veriyor. Yaklaşık 5 yıldır yoğun bir şekilde devam eden desteklerin 2019 ve 2020 yılında da devam edeceği biliniyor. İşte ayrıntılar.

7 Yıl Ödemeli Hayvan Kredisi

Ziraat Bankası aracılığı ile verilen 7 yıl ödemeli hayvancılık kredisi kırsala yerleşip hayvancılık ile uğraşmak isteyenlere müjde oldu. Buradaki süreçte asıl amaç ilk 2 yıl ödemenin olmayacak olması. Bu sayede hayvanlarını alan girişimciler, hayvanlarından faydalanacağı dönemde herhangi bir ödeme yapmak zorunda bırakılmıyor. İşini oturtup, satış ve üretime geçtiği son 5 yıl içinde banka ödemeleri de başlıyor.

Tarımsal finans danışmanları tarafından incelenip verildiği bu krediler, yalnızca büyükbaş değil, küçükbaş hayvan yetiştiriciliği için de veriliyor. Hatta gebe düve ve oğlak gibi hayvanlar için de finansal destekler sağlanabiliyor. Tüm bu ayrıntılar aslında banka şubelerinden öğreniliyor.

İpotek Talep Ediliyor

Hayvancılık kredileri için bankalarında bazı hususlarda şartları bulunuyor. Alacağını teminat altına almak isteyen bankalar elinde hiçbir taşınmazı olmayan kişilere hayvancılık kredisi verirken bir kez daha düşünebiliyor. Genellikle sıfırdan bu işe girişecek olan kişilerin KOSGEB kredilerine ve hibelerine başvuru yapması daha uygun görülüyor. Ancak hayvancılık kredilerine başvuru yapacak olan kişilerin daha önceden de bu işin içinde olması bekleniyor.

Yani hali hazırda düve ve manda yetiştiriciliği yapan biri ile daha önce hiç çiftçilik ya da hayvancılık ile uğraşmamış, asgari ücret ile çalışan bir kişinin başvurusu aynı imkânlar doğrultusunda değerlendirilmiyor. Buradaki asıl amaç işin içinde olan kişileri finansal anlamda desteklemek.

Bir önceki yazımız olan Borç Temizleme Kredisi Veren Bankalar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 7 Temmuz 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın