Dijital Bankacılık Güvenli Mi?

yorumsuz
380 views

Dijital bankacılık güvenli mi yoksa değil mi? Bu soru belki de dijital banka sistemlerine aşina olan pek çok kişiye dışarıdan sorulan sorulardan birisidir. Biz sizin için özetleyerek bu konu hakkında birkaç detay aktarmak istedik. Bankaların kendi sistemlerinde ne denli bir güvenlik önlemi var ise, dijital şubelerde de o tarz bir güvenlik önlemi sunulmaktadır. Artık dijitalleşmenin pek çok noktası, reel çalışmalara bağlı kaldığı için, eskisi gibi kolay kolay erişim sağlanamamaktadır. Pek çok katman ve duvar ile korunan dijital katmanlar, ek olarak özel bit veri şifrelemeleri ile de korunmaktadır. Kriptolu şifreleme işlemi, ikinci bir şifre işlemi ve cep telefonunuza gelecek olan mobil onay şifresi ile açacağınız üçüncü katman gibi çeşitli katmanlar bulunur.

Belirli bankalar bu işlemlerde güvenliği en üst düzeye çıkarıp her seferinde yeni bir şifre yaratır ve mobil yazılımlar ile teyit etmeden dijital şubeye girişinize izin verilmez. Eğer bilgisayar konusunda ve internet kullanımı konusunda az da olsa biraz tecrübeye sahip iseniz, güvenli ve gönül rahatlığı ile online bankaları kullanabilirsiniz. Yine de belirli güvenlik önlemlerini almak, bizzat kullanıcıya düşüyor. Çünkü internet dünyasının belki de en önemli ayrıntısı, bilinçli kullanıcı kıstasıdır. Bilinçli kullanıcının olduğu yerde pek ihmal söz konusu olmaz. Bu yüzden kullanıcıların da araştırma içinde olması tavsiye edilir genellikle.

Bir önceki yazımız olan Vakıfbank EFT Ücreti Ne Kadar 2016 2017 başlıklı makalemizde Vakıfbank eft kesintisi, Vakıfbank eft masrafı ne kadar ve Vakıfbank eft ücreti ne kadar 2016-2017 hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 26 Eylül 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın