E Devlet Şifresi İle Kredi Notu Sorgulama Olur Mu?

yorumsuz
603 views

E Devlet Şifresi İle Kredi Notu Sorgulama Olur Mu? Kredi notu sorgulama işlemleri ile ilgili olarak birçok yöntemden bahsediliyor. Özellikle internet ortamında birçok site ücretsiz olarak kredi notu sorgulama işlemi yapıldığından bahsedir hale gelmiştir. Öncelikle belirtmek gerekir ki, kredi notu işlemleri internet üzerinden ücretsiz bir şekilde sorgulanamıyor. Bu tarz sitelerden hiçbir şekilde kredi notu sorgulama yapılamıyor.

Aynı şekilde son zamanlarda e-devlet şifresi ile de kredi notu sorgulaması yapılabildiği fikri belirtiliyor. Ancak şuan için e-devlet sistemi üzerinden kredi notu sorgulaması yapılamıyor. Bakıldığı zaman e-devlet sistemi üzerinden hiçbir kredi sicili bilgisine erişebilmek mümkün değildir. Bu sistem daha çok kişilerin devlet üzerindeki sicilleri ve kayıtları ile ilgilidir. Yani kişilerin bankalardaki sicillerine e-devlet üzerinden ulaşılamıyor.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notu öğrenme için belirlenen yöntemlerin başında Findeks geliyor. Bunun haricinde bankalar aracılığıyla ya da sms üzerinden kredi notu sorgulaması yapılabiliyor. Bu yöntemlerin haricinde ise şuan için kredi notu sorgulaması yapılamıyor. Bahsettiğimiz bu yöntemlerin hepsinde de ortalama 5 TL gibi bir ücret kişilerden tahsil edilir.

Findeks sistemine kayıt olarak kredi notu kolaylıkla sorgulanabiliyor. Aynı zamanda bu sistem üzerinden tüm kredi sicil bilgilerine de erişebilirsiniz. Findeks, yapılan bu işlemler için kişilerden 4 TL gibi bir ücret tahsil eder. Aynı zamanda cep telefonlarından sms yoluyla da kredi notu sorgulama işlemi kolaylıkla yapılabiliyor.

Bir önceki yazımız olan Finans Günlüğü - Kredi Notu Nedir, Nasıl Öğrenilir? başlıklı makalemizde Finans Günlüğü ve kredi notu nasıl öğrenirim hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 1 Mayıs 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın