Ek Kredi Kartı İptali

yorumsuz
227 views

Ek Kredi Kartı İptali Bazı kredi kartı kullanıcıları yakınlarının da aynı karttan faydalanmasını isterler. Arkadaşlarına, ailesine ya da sevdiklerine ek kart çıkarmak için bankaya başvuran kişiler, kendi kart limitlerinden bir tane daha fiziki kart isterler. Yani bir ana kart bir de ek kart olmak üzere iki fiziki kart oluşur.

Bazen bir ana karta birden fazla ek kart da oluşturulabilir. Bu ek kartlar ana kartın limitinden harcamalar gerçekleştirir ve ödeme ana karta yapılır. Ana kart sahibi ek karta istediği limiti belirleyebilir. Yani 7000 TL limit ile bir kart kullanan kişi 250 TL limit ile bir ek kart oluşturabilir. İstediği zaman bu ek kartın limitini düşürüp artırmakta özgürdür. Kısacası ek kartın tüm hakimiyeti ana kart sahibine aittir.

Ek Kart Talebinde Bulunmak

Ana kart sahibi, kartın bağlı bulunduğu bankanın müşteri hizmetlerini arayarak ya da şubeye yazılı talep formu bırakarak ek kart talebinde bulunur. Ek kartın ait olacağı kişinin bilgileri de verilmelidir. Hatta bazı bankalar ek kart kullanıcısını da talep esnasında isteyebilirler. Ek kart basıldıktan sonra ana kart sahibinin talep ettiği adrese teslim edilir. Ek kart sahibi ya da ana kart sahibi müşteri hizmetlerini arayarak ya da SMS yolu ile ve ATM’den karta şifre belirleyebilir. Ardından kart kullanıma açılır.

Ek Kart Limit Belirleme

İlk aşamada belirlenen limit ek kart sahibine yetmez ise ana kart sahibi müşteri hizmetlerini arayarak ya da internet bankacılığından ek kartın limitini artırabilir. Aynı şekilde ek kartın limitin düşürmek için de yine aynı kanallardan ana kart sahibi ek kartın limitini düşürebilir.

Ek Kart İptali

Ek kart çeşitli sebepler ile iptal edilmek istendiğinde de yine ana kart sahibi aksiyon alır. Yalnızca kartın kayıp olması ek kart sahibine sorumluluk yükler. Yani ek kart kaybolur ise ek kart sahibi müşteri hizmetlerinden bu kartı kapattırabilir. Ancak bunun dışındaki tüm kapama işlemleri ana kart sahibi sorumluluğundadır. Ana kart sahibi müşteri hizmetlerinden, şubelerden ya da internet bankacılığından ana kartına bağlı ek kartı kapattırabilir.

Bir önceki yazımız olan Aidatsız Kredi Kartı Veren Bankalar başlıklı makalemizde Aidatsız Kredi Kartı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 18 Mart 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın