Emzirme Ödeneği Süt Parası Kimlere Verilir?

yorumsuz
333 views

Emzirme Ödeneği Süt Parası Kimlere Verilir? Süt Parası: Doğum yapan sigortalı olarak çalışan ve çocuk sahibi olan kişilerin aldığı sosyal yardıma denir. Süt parası yardımından faydalanabilmek için doğum yapan kişinin sigortalı olması mecburi değildir. Çalışmadığı ve sigortası olmadığı halde doğum yapan kişi, eşinin sigortalı çalışmadığından dolayı da süt parasından faydalanabilir.

Emzirme Ödeneğinden Kimler Faydalanabilir Şartlar Nedir?

Sigortalı olarak çalışıp doğum yapan kadına ve ya eşi çalışmadığı halde kendisi sigortalı olarak çalışan erkeğe eşinin doğum yapmasından dolayı emzirme ödeneği verilebilmesi için;

 • 4/a ya tabii olarak çalışan sigortalılar için doğum yapmadan önceki bir yıl içerisinde sigorta priminin 120 gün vadeli ödenmiş olması gerekir.
 • 4/b ya tabii olarak çalışan doğum yapmadan önceki bir yıl içerisinde sigorta primin 120 gün vadeli ödenmiş olması ve genel sağlık sigortası ile yatırılan tün primlerin ödenmiş olması ve bu primlerle ilgili ödenmemiş hiç bir borç bulunmaması gerekir.
 • Doğmuş olan çocuk veya çocukların yaşıyor olması şartını taşır.

Emzirme Ödeneği Almak İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

Doğum yapmış sigortalının ya da sigortalı olarak çalışan eşin kimlik bilgilerinin bulunduğu sistem üzerinden tespitleri yapılarak ödemeye yapılmaya başlanır. Normal şartlarda başvuru yapma ve herhangi bir belge ibraz etme zorunluluğu aranmaz. Fakat sistem yoğunluğundan dolayı sisteme geç yansıyan ödemeler ve erken ödeme yapılmasını istemeleri halinde kişilerin bizzat başvuru oturduğu yerde ki Sosyal Güvenlik Kurumuna “talep dilekçesi” ile birlikte başvuru yapması gerekir. Başvuruda istenen belgeler; talep formu, doğum belgesi, evlilik cüzdanı fotokopisi ve bebeğin doğduğu tarih itibari ile çalışanın 120 sigorta priminin ödendiğini gösteren belge.

Emzirme Ödeneği Kaç Paradır?

Yıllara göre emzirme ödeneği;

 • 2009 yılı için 70 TL
 • 2010 yılı için 75 TL
 • 2011 yılı için 80 TL
 • 2012 yılı için 89 TL
 • 2013 yılında 94,00 TL
 • 2014 yılı için 103 TL
 • 2015 yılı için 112 TL
 • 2016 yılı için 122 TL

01.01.2017-31.12.2017 tarihleri arasında 132 tldir. Ay bazında ödeme yapılmaz sadece bir defa da toplu olarak ödeme yapılır.

Emzirme Ödeneğini Nereden Alınır?

Emzir ödeneğinizin yapılacağı kesinleştiği takdirde sadece “nüfus cüzdanıyla” beraber Ziraat Bankasına giderek ödeme temin edilir. Nüfus cüzdanı dışında herhangi bir belge ibrazı istenmez.

Bir önceki yazımız olan En İyi Maaş Veren Bankalar Hangileri başlıklı makalemizde en fazla maaş veren banka ve hangi bankanın maaşı iyi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 22 Aralık 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın