Eşya Kredisi Veren Bankalar

yorumsuz
40 views

Eşya Kredisi Veren Bankalar

Beyaz eşya ya da mobilyalar genellikle evlilik aşamasında alınan ürünlerdir. Ancak bunun yanında evini yenilemek isteyenler de eşyalarını değiştirebilirler. Ancak hem mobilya, hem de beyaz eşyayı değiştirmek maddi açıdan büyük bir külfet oluşturur. Genellikle dekorasyon amaçlı hareket edilen bu aksiyonda bankadan kredi çekmek alternatiflerden biridir. Ancak genel itibari ile düğün kredisi adı altında verilen krediler bu kapsamda değerlendirilir.

Yeni evlenecek olan çiftler bu krediler sayesinde evlerinin eşya ihtiyacını karşılar. Genellikle Ziraat Bankası ve Halkbank gibi bankalar bu kredileri çokça sağlarlar. Ancak evlilik dışı eşya alımına gidecek olan kişilerin bankalardan ihtiyaç kredisi çekmesi gerekmektedir.

Beyaz Eşya Kredileri

Büyük beyaz eşya firmaları zaman zaman bankalar ile anlaşmalar yaparak tüketicilerine kolay yoldan satış yaparlar. Bu noktada beyaz eşya alacak olan tüketiciler bayiye giderek kredi işlemlerini buradan başlatırlar. Bu telefon kredisi ile hemen hemen aynı kategoride değerlendirilebilir. Özellikle özel tüketim vergisinin azaltıldığı dönemlerde bu krediler ile sıkça karşılaşmak mümkündür.

Küçük ve orta ölçeli bankalar genellikle bu tarz kredileri ihtiyaç kredisi kapsamında değerlendirmeyi daha uygun bulurlar. Bu noktada bankanın sormakla yükümlü olduğu kredi sebebine eşya alımı gerekçesi not düşülür. Ayrıca QNB Finansbank ve İş Bankası’nın verdiği bazı kredili ürünler de eşya kredisine uygun örneklerden olabilir. Bu kredilerin faizleri ise yüzde 1.65 ile yüzde 1.59 arasında değişmektedir.

Eşya Kredisi Nasıl Kullanılır?

Eşya kredisi kullanımı diğer tüm kredilerden farksızdır. Aynı şekilde bankaya gerekli evraklar ile başvuru yapmak sureti ile bu krediye hak kazanılmaktadır. Ancak bazı beyaz eşya kredilerinde başvuru kanalları bayiler olabilmektedir. Bunun yanında pratik krediler de genellikle eşya alımlarında sık kullanılan kredilendendir. Özellikle mobil bankacılığın aktif kullanıldığı bankalarda bu krediler çokça kullandırılır. En büyük avantajı ise aynı gün kullanılıyor olması ve şubeye gitmeye gerek bırakmamasıdır. Genel itibari ile ihtiyaç kredisi kapsamında verilen bu krediler aslında kişinin gelir düzeyine göre değişmektedir. Gelir düzeyi ve sigorta geçmişi yüksek olan bazı kişiler, konut kredisi gibi dekorasyon kredisi de kullanabilmekteler.

Bir önceki yazımız olan Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği Kredisi başlıklı makalemizde Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği Kredisi ve Hayvan Kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 7 Temmuz 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın