Ev Alımında Tapu Masrafları Ne Kadar?

yorumsuz
114 views

Ev Alımında Tapu Masrafları Ne Kadar? Ev alım satım işlemleri hakkında en sık sorulan sorulardan bir tanesi ev alım satım işlerinde ne kadar tapu masrafı çıkıyor sorusudur. Ev alım satım işlerin de tapu masrafı; emlak vergisi tutarından daha fazla olacak şekilde ev alım satımı yapacak kişilerin açıklamış oldukları tutar üzerinden yüzde 4 değerin den hesaplama yapılıyor. Yapılan hesaplamaların ardından satıcıya ve alıcıya bu değerin binde 20’si kadarı satıcı ve alıcı tarafından ödeniyor. Ayrıca ev alım satımı işlemi sırasın da elde edilen elde edilen kazanç gelir vergisi dairesinin belirlemiş olduğu %15 ila %35 arası gelir vergisi alınıyor. Ancak satışı yapılacak olan ev alındık tan 5 yıl içerisinde satışı gerçekleşirse gelir vergisine tabi tutulmaz.

Ev Alımında Tapu Masrafları Hesaplama

Ev alımında tapu masrafları 2012’de açıklanan yönetmeliğe göre satışı yapılacak olan evin satışı sırasın da alıcı ve satıcı tarafından belirlenmiş olan tutarın binde 33’ü kadar tapu masrafları alınıyordu. Bu durumda evi satacak olan kişi de evi alacak kişi de binde 16,5’ini ödüyordu. Ancak bu değer 2017’de açıklanan yönetmeliğe göre değiştirildi ve yeni açıklanan yönetmeliğe göre ev alım satımı yapacak olan kişiler evin gerçek satış tutar üzerin den binde 20’şer değerinde her iki tarafta ayrı ayrı tapu masrafı ödüyor. Fakat ev alım satım işlemi sırasında evi satacak olan kişi tapu masraflarını ödemek istemediğini söylerse ve evi alacak olan kişi bu durumu kabul ederse tapu masraflarını sadece evi alan kişi tarafından tahsis ediliyor.

Her Yıl Tapu Masrafları Artar mı?

Tapu masrafları her yıl düzenli olarak artış göstermez. Tapu masrafları sadece devletin öngördüğü durumlara bağlı olarak artış gösteriyor. Tapu masrafların artışı sadece Tapu Müdürlüğünün belirlemiş olduğu tarife doğrultusunda artış gösteriyor. Aksi takdirde tapu masrafları uzun yıllar boyunca aynı miktarda kalıyor.

Tapu Döner Sermaye Ücretleri

Tapu döner sermaye ücretleri 2013 yılın da 105TL iken 2016 yılına giriş yaptığımız zaman ise tapu döner sermaye ücretleri 120TL’ye yükseliyor. Tapu da yapılan işlemler artık döner sermayeye 120TL olarak yansıyor.

Bir önceki yazımız olan Cumartesi Bankalar Açık mı? başlıklı makalemizde 7 24 açık banka, Cumartesi açık banka şubeleri ve Cumartesi açık olan bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 24 Şubat 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın