Faizsiz Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

yorumsuz
600 views

Faizsiz Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir? 

Faizsiz bireysel emeklilik sistemi, bireysel emekliliğe katılmak isteyen; fakat faiz hassasiyetleri nedeniyle bu sistemden uzak duranların yararlanabileceği türden özel bir emeklilik uygulamasıdır. Eğer bireysel emeklilik sisteminde yapacağınız birikimin faizsiz fonlarda değerlendirilmesini istiyorsanız, faizsiz bireysel emeklilik hizmeti sunan şirketlerden BES (bireysel emeklilik sistemi) hizmeti alabilirsiniz. Böylece bir yandan birikim yaparken diğer yandan birikimlerinizin faizsiz emeklilik fonlarında değerlendirilerek yatırıma dönüşmesini sağlayabilirsiniz.

Bireysel emeklilik şirketleri, sağladıkları bazı faizsiz fon hizmetleriyle faizsiz bireysel emeklilik sistemine katılmak isteyenleri cezbetmektedirler. Kimi yatırımcılar, tercih edecekleri şirketin tüm fonlarının faizsiz olmasını isteyebilirler. Bu hizmeti sunan belli başlı bireysel emeklilik firmaları, faizsiz fonlarda değerlendirilen birikimler üzerinden kazanç elde etmenizi sağlayabilirler. Faizsiz bireysel emeklilik sistemi, klasik bireysel emeklilik sisteminde olduğu gibi devlet katkısıyla desteklenmektedir. Aslına bakılırsa faizsiz emeklilik sisteminin, birikimlerin değerlendirildiği fonlar dışında klasik bireysel emeklilik sisteminden bir farkı yoktur. Tıpkı klasik sistemde olduğu gibi faizsiz bireysel emeklilik sisteminde de prim ödemelerinize ek olarak %25 devlet katkısından yararlanabilirsiniz. Faizsiz bireysel emeklilik priminiz 100 TL ise buna ek olarak 25 TL devlet katkısı alabilirsiniz. Bu destek, yapacağınız tüm prim ödemelerinde geçerli olacaktır.

Faizsiz bireysel emeklilikte devlet katkısı, 3 yıldan başlayarak kademeli olarak ilerler. Sistemde 3 yılını tamamlayan yatırımcılar, sistemden ayrılmaları durumunda toplam devlet katkısının %15’ini alabilirler. Sistemde 6 yılını tamamlayanların faydalanacağı devlet katkısı tutarı ise toplam tutarın %35’i şeklinde olacaktır. Sistemde 10 yıl kalıp 56 yaşını doldurmadan ayrılma düşüncesinde olan bir BES yatırımcısı, sistemden ayrılırken anaparasına ek olarak toplam devlet katkısının %60’ını alabilir. Bu kişinin aynı koşullarda 56 yaşını doldurması ve emekli olması, devlet katkısından tamamen yararlanmasını sağlayacaktır.

Görüldüğü üzere bireysel emeklilik sistemi ile faizsiz bireysel emeklilik sistemi arasında yalnızca tek bir fark vardır. Klasik bireysel emeklilik sisteminde birikiminiz faizli fonlarda değerlendirilirken faizsiz bireysel emeklilik birikimlerinin değerlendirildiği fonlar, İslami kurallar çerçevesinde belirlenmektedir. Bu da faize bulaşmadan yatırım yapmak isteyenler için uygun bir bireysel emeklilik uygulamasının oluşmasını sağlamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Akbank ATM Para Yatırma Limiti başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 26 Ekim 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın