Faturalı Çek Nedir?

yorumsuz
37 views

Çek, ticaret piyasasının en değerli ödeme araçlarından biri olup bir bankaya hitaben yazılmış ve TTK(Türk Ticaret Kanunu)da belirtilen kurallara göre düzenlenmiş ödeme türüdür. Ticaret hayatında ödeme şekli olarak sıklıkla kullanılır. Evrak üzerinde vade, tutar yazılı olur ve bankaya verildiğinde karşılığında yazılı tutar kadar bedel alınabilir. Çekler hamiline ve namına olmak üzere iki şekilde de yazılabilir.

Çekin bir ticaret karşılığı verilmiş olması gerekmektedir. Fatura ise ticaretin resmi belgesi olduğundan çekin bir faturaya karşılık olarak verilmesi gerekmektedir. Faturalı çek tabiri genel olarak faktroringler tarafından kullanılır.

Faturalı Çekin Önemi

Resmi bir işlemi belgelendirdiği için faturasız alınan çeklere kıyasla daha güvenilir bir işlemdir. Çünkü faturasız alınan bir çekin karşılığı olmama durumu yüksektir. Faturalı çekin önemli özelliklerinden biri faktoringler tarafından nakite dönüştürme işlemine olanak sağlamasıdır. Bu işlem, her ne kadar çekle ödeme yapılma durumu olsa da nakit kullanımına olanak sağlar. Yapılan bir ticaret karşılığı resmi evrak olan fatura kesileceği için satıcının ödeme yöntemi olarak alabileceği birçok seçenek vardır. Nakite dönüştürme işleminde çek ve faturasıyla birlikte faktoring gibi işletmelere başvuruda bulunulabilir.

Faturalı çekin bir diğer önemli durumu ise yapılan bir ticarete yani bir işleyişe karşılık kesilmiş olmasıdır. Bu durum da çekin güvenilir olma konusunda önemli bir ölçüt olarak ticaret hayatında prestiji artırır. Yani çekin ödenme durumu üzerindeki risk potansiyelini azaltır. Ticari işlemlerin güvenilirliği de artmış olmaktadır.

Faturalı Çekin Kırdırılması

Faktoring veya finansal kurumlar vadeli çekleri vadesinden önce belirledikleri komisyon ücreti karşılığı çeki kırma işlemi yaparlar. Yani çeki nakite dönüştürler. Eğer kırdırma işlemi yapılan çekin faturası yok ise yani nakite dönüştürmek istenilen çek avans çeki ise bu tür firmalar çeke olumlu sonuç vermezler. Faturalı çeki daha güvenilir buldukları için onay verme durumları yüksektir.

Ticarette alınacak ya da verilecek çekin değer kazanması ve güvenilir olması için bir fatura karşılığında olması gerekir. Bu durum hem çekin güvenilirliğini hem de firmanın ticaret hayatındaki prestijini etkilemektedir.

Bir önceki yazımız olan Birikimlerimi Nasıl Değerlendirebilirim? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 1 Temmuz 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın