Garanti Bankası Krediden Cayma

yorumsuz
240 views

Başvurusu yapılan bir krediden cayma konusunda kişilerin belirli hakları vardır. Kredi başvuru aşamalarında kişilerin her türlü cayma hakkı olduğu gibi, kredinin tutarını teslim aldıktan sonra 14 gün içinde de krediyi iptal etme hakkınız vardır. İptal işlemleri başvuru yapılan kanallara göre değişkenlik arz edebilir. Elbette bu aşamada kredi için kesin onayın verilip verilmediği de önemlidir. Zira kredi, yalnızca ön başvuru aşamasında ise, iptal işlemleri daha kolay bir şekilde yapılabiliyor. Garanti Bankası üzerinden talep ettiğiniz kredilere kesin onayı verdiyseniz, iptal işlemlerini doğrudan şube üzerinden tamamlamanız gerekir.

Garanti Bankası İnternetten Kredi İptali

Garanti Bankasının internet şubesi üzerinden yaptığınız kredi başvuruları, ön başvuru niteliği taşır. Krediye başvuru yaptıktan sonra müşteri temsilcileri sizleri telefonla arar ya da şubeye davet eder. Yaptığınız kredi başvurusu henüz ön başvuru aşamasında ise, krediyi iptal etmek için herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Zira kesin onayı vermediğiniz sürece krediniz hazırlanmaz. İnternet üzerinden başvurusu yaptığınız krediye kesin onayı da verdiyseniz, bu sefer iptal işlemleri için doğrudan banka şubesine gitmeniz gerekiyor.

Garanti Bankası Kredi İptal Dilekçesi

Kredi başvurunuza kesin onayı verdikten sonra bankanız kredinin toplam tutarını hazırlar. Bu aşamada krediniz için gerekli dosya masraflarını da ödemiş olursunuz. Hazırlanan kredinizi iptal etmek için doğrudan banka şubesine giderek bir iptal dilekçesi yazmanız gerekiyor. Bu dilekçenin örneğine internet üzerinden ulaşabileceğiniz gibi, gişe görevlisinden de talep edebilirsiniz. Kredi iptal dilekçesini imzalayıp banka görevlisine teslim ettiğiniz zaman, krediniz iptal edilmiş olacaktır. İptal dilekçelerine onay gelmemesi gibi bir durum söz konusu değildir. Krediniz sizlere ödenmiş olsa bile, tutara hiç dokunmadan 14 gün içinde vazgeçme hakkınız vardır.

Garanti Bankası Kredi Dosya Masrafları Geri Alınır mı?

Kredi iptal sürecinde önemli olan noktalardan birisi de ödenen dosya masraflarıdır. Zira kişiler, başvurduğu kredinin türüne göre belirli masrafları bankaya öder. Kredinin başvuru sürecinde ya da krediyi aldıktan sonra ilk 14 gün içinde caymanız durumunda ödediğiniz dosya masraflarını geri alabilirsiniz. Ancak bu 14 günü geçirdiyseniz dosya masraflarını geri talep etme hakkınız olmayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Borcu Yapılandırma ve Erteleme başlıklı makalemizde kredi erteleme ve kredi yapılandırma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 10 Haziran 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın