Hayat Sigortaları İle İlgili Sorular Ve Cevapları

yorumsuz
150 views

Hayat Sigortaları İle İlgili Sorular Ve Cevapları Hayat sigortaları adından da bilindiği gibi insanların geleceğini ve hayatını teminat altına alan bir sigorta çeşididir. Sigortalı kişinin herhangi bir kaza yada hastalık sonrasında ani ve beklenmedik ölümü ile yasalarla belirtilen kanuni mirasçılarını güvence altına almakta ayrıca sürekli sakatlık durumlarında da sigortalı kişiye poliçede belirtilen şartlarda ödeme yapılmaktadır.

Ülkemizde sigortaya ilgi genel olarak oldukça azdır ve insanlar bu poliçe çeşidi ile daha çok bankalardan kredi çektikleri zaman karşılaşmakta ve bankalar kredi çeken müşterilerine zorunlu olarak yapmaktadır. Bu yüzden ülkemizde yabancı olan bu poliçe türünde insanların hayat sigortası ile ilgili merak ettiği çok fazla soru bulunmaktadır.

Hayat Sigortası Hangi Durumda Ödenir

İsteğe bağlı olarak yapılan hayat poliçelerinde ödeme tutarları kişinin isteğine göre değişmekte ve primler az veya çok kişinin bütçesine göre değişmektedir. Hayat karşımıza beklenmedik ve ani birçok olay çıkarabildiği için hayat sigortaları ölüm halinde yasalarla belirtilen kanuni mirasçılarımıza ödeme yapılmasını ve bundan sonraki hayatlarını güvence altına almalarına olanak sağlamaktadır.

Her sigorta şirketinde farklı teminat içerikleri olmasına rağmen genel olarak söylenebilir ki hayat poliçelerinde geri ödemeler kişinin intihar etmesi dışında her türlü durumda ödenmektedir. Bir diğer önemli nokta ise hayat poliçelerinde poliçe düzenlenirken kişinin sağlıklı olmasının önemli olduğudur. Sigorta şirketine yaptığımız başvuru sırasında doldurulan beyanda sağlıklı oldukları belirtilen kişilere ancak poliçe düzenlenmektedir.

Ayrıca hayat poliçelerinde primlerin düzenli ödenmesi de oldukça önemli bir konudur. Sigorta şirketiyle yapılan anlaşma gereği aylık yada 3 aylık yapılması planlanan ödemelerde aksaklık olması durumda karşılaşılan herhangi bir sorunda hayat sigortası teminatı ödenmez. Bu yüzden poliçe düzenleyenlerin mutlaka ödemelerini düzenli ve eksiksiz olarak yapmaları ve ay atlamamaları oldukça önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Garanti Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi başlıklı makalemizde Garanti Bankası bes şartları neler hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 17 Aralık 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın