Hayat Sigortası Ölen Kişinin Kredisini Öder Mi?

yorumsuz
191 views

Hayat Sigortası Ölen Kişinin Kredisini Öder Mi? Toplumlarda çoğu kişi kredi ürünlerine ihtiyaç duymakta ve sağlığında en az bir kredi ürününden faydalanmaktadır. Kredilerin ödenmesi uzun zaman alabilmektedir. Elbette bu süre içerisinde krediye borçlu olan kişinin kredi borcunu sonuna kadar ödeyebileceği garantisi bulunmamaktadır.

Bu ihtimali gözeten bankalar da verdiği kredi borcu ödemelerinin askıya alınmaması adına kredi talebinde bulunan kişilerden hayat sigortası istemektedir. Hayat sigortasına kanunla açıklama getirilmiştir. Kredi çekecek olan kişiler bankanın isteği doğrultusunda da olsa hayat sigortası yaptırmak zorun değillerdir. Fakat kimi kişilerce bankanın bu isteği zorunlu bulunmaktadır. Ancak bu yanlış bir bilgi olarak bankalarca insanlara aksettirilmektedir.

Hatta bazı bankalar bazı hayat sigortası şirketleri ile anlaşma yapmakta ve kredi talebinde bulunan kişileri öncelikle hayat sigortası yapmaları için şirkete yönlendirmektelerdir. Bankalar bu durumu zorunlu bir koşul olarak insanlara göstermeye çalışabilmektedir. Fakat hayat sigortasının yaptırılması hiçbir şekilde zorunluluk unsuru olmamaktadır. Sigortanın yaptırılması adına zorluk çıkartan bankalara ilgili kanun uyarınca dilekçe ile telkinde bulunulabilir.

Hayat Sigortasının Avantajı Nedir?

Kişiler miras ortakçılarına kredi borcunu ödeme yükümlülüğü bırakmamak için bu durumu bir önlem maksadında gerçekleştirmektedirler. Hayat sigortasını yaptıran kişilerin borçları anlaşma yapılan sigorta şirketince karşılanmaktadır. Böylece kredi borcu sahibinin vefat etmesi durumun da borç miras ortakçılarının üzerinde kalmamaktadır. Ancak bazı durumlar vardır ki sigorta şirketleri bazı detayları poliçeler içerisinde uzun uzadıya yazan paragraflar içerilerinde gizlemişlerdir.

Hayat Sigortası İmzalanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sigorta şirketleri kredi borcu sahibinin kaza ile vefat etmesi durumun da kredi borcunu ödeyecekleri yönünde yer alan sözleşmeler üzerine kişilere imza attırmaktadırlar. Bunu ise bilinçli yapmaktadırlar. Hayat sigortası yaptıracak olan kişiler bu ayrıntıya dikkat etmelidirler. Herhangi bir sebeple vefat eden veya herhangi bir durumdan ötürü kredi borcunu ödeyemeyecek duruma gelen kişiler borçlarının sigortası şirketi tarafından ödenmesini özellikle anlaşma yapacağı kuruma bildirmelidir.

Bir önceki yazımız olan Hacizli Olan Kişiye Kredi Çıkar Mı? başlıklı makalemizde haciz borcu olana kredi verenler ve icralık olanlara kredi verirler mi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 17 Aralık 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın