Hesap İşletim Ücreti Nasıl Geri Alınır?

yorumsuz
41 views

Hesap işletim ücretlerini geri alabilmek için bu yazımızdaki adımları takip edebilir yada hesap işletim tutarı talep etmeyen bankaları tercih edebilirsiniz.

Bankalar size ilişik olan paraları güvenilir bir halde saklarlar. Bu gizleme işlemi neticesinde ise sizlerden hak ettiklerini düşündükleri belirli bir oranda aylık ya da senelik olmak suretiyle hesap işletim tutarı talep ederler. Hesap işletim tutarı tutarının içinde tüm hizmet bedelleri ve hesabınıza ilişik olan tüm detaylı işlemlerin ücretleri yer almıştır. Hesap işletim ücretleri yardımıyla bankalar paranızı işleterek kazançlı duruma geçerler.

Günümüzde neredeyse tüm bankalar tarafınca talep edilmekte olan bu ücretlere karşı çıkılmış olmasına karşın mahkeme sonucu ile hesap işletim ücretleri alınmaya devam etmektedir. Sadece tüketicilerin talep ettikleri süre bankalardan bu ücretleri geri alabilmesi için lüzumlu olan bir yasa hayata geçirilmiştir. Yeni yasalara bakılırsa artık bankalara başvurduğunuz süre hesap işletim ücretlerini geri alabilirsiniz. Bankalar ile antak kalma sağlayamadığınız durumlarda ise mahkemeye giderek hakkınızı aramaya başlayabilirsiniz.

Pek fazlaca kişinin ödemek istemediği ve büyük bir kabusu haline dönmüş olan hesap işletim ücretleri yüklü oranda paraların tertipli olarak ödenmesine yol açmaktadır. Bu durumun ise tüketiciler açısından mantıklı bir açıklaması bulunmamaktadır. Hesap işletim ücretleri size ilişik olan hesabınızdan alındı ise bu durumda yapmanız ihtiyaç duyulan şey bankaya dilekçe yazarak paranızı geri talep etmeniz olacaktır.

Bankaların bir kısmı dilekçeleri kabul ederek hesap işletim ücretlerini geri öderler. Bazı bankalar ise dilekçe taleplerini görmezden gelmiş olarak para iadesi yapmazlar. Eğer paranız iade edilmiyor ise banka yerine tüketici mahkemesine müracaat yapabilirsiniz. Böylelikle paranızı iade almayı deneyebilirsiniz. Bu mevzularda sorun yaşamak istemiyorsanız hesap işletim tutarı talep etmeyen bankaları da araştırarak tercih etmeyi deneyebilirsiniz.

Hesap İşletim Tutarı Almayan Bankalar

Tüketiciler için devamlı daha avantajlı görülmekte olan hesap tutarı almayan bankalar devletimizde de hizmet vermektedir. Pek fazlaca bankaya bakılırsa kıyaslandığı süre bu tür bankalarda bununla birlikte havale tutarı şeklinde ücretler de alınmamaktadır. Yeni bir hesap açmak istiyorsanız devletimizde yer edinen Kuveyt Türk, Yapı Kredi, Cepte Teb ve Finansbank Enpara şeklinde hesapları kullanmayı deneyebilirsiniz.

Hesap işletim tutarı almayan bu bankalar bununla birlikte EFT ve havale tutarı de almadıkları için bu tür hesaplarınızdan yapacağınız tüm işlemlerde herhangi bir halde ödeme yapmak durumunda kalmazsınız. Bireysel hesaplarınızdaki bakiyeleriniz devamlı durağan(durgun) bir halde durmaya devam ederken, birikimlerinizin bankalar tarafınca harcanması şeklinde negatif durumları da ortadan kaldırmış olmuş olursunuz.

Bir önceki yazımız olan İhracat Destekleri Nedir, Hangi Alanlarda Alınabilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 27 Ekim 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın