Hiç Kullanılmayan Kredi Kartı Ne Olur

yorumsuz
7.317 views

Bankalar; maaş müşterisi olan müşterilerine ve kredi kullandırdıkları müşterilerine, imzaladıkları sözleşmeye istinaden kredi kartı çıkartabilirler. Müşterinin talebi olmasa dahi bankalar, yasal boşlukları değerlendirerek müşterilerinin kayıtlı adreslerine kredi kartı gönderebilirler. Müşteri kendi ihtiyaçları doğrultusunda, başka bankanın kredi kartını kullanmayı tercih edebilir ya da kredi kartı kullanımını uygun bulmayabilir. Bu durumda; müşterinin, kredi kartını kuryeden almama hakkı vardır. Ancak müşterinin kendisinin fiziki olarak bulunmadığı durumlarda, kredi kartı yakınlarına ya da iş arkadaşlarına bırakılabilir.

Talepsiz Gelen Kredi Kartları İptali

Banka müşterisi kendisine iletilen kredi kartını kullanmak istemiyorsa kartını zarfından çıkardıktan sonra imha edebilir ya da direk banka şubesine götürerek kartı istemediğini belirtebilir. Bu noktada banka, kredi kartını geri almakla yükümlüdür. Müşteri bu tür durumların yaşanmamasını istiyorsa, yazılı bir dilekçe ile kredi kartı istemediğini banka şubesine bildirmelidir.

Kredi kartının müşteriye ulaşması; müşterinin, kredi kartını kullanmak zorunda olduğu anlamına gelmez. Müşteri kredi kartını kendi imha etmek isterse, kartı zarfından çıkardıktan sonra asla şifre alma işlemi gerçekleştirmemelidir. Kredi kartına şifre almak, kredi kartını aktif hale getirmek anlamına gelir ve müşteri o an itibarıyla kredi kartını kullanmayı kabul etmiş sayılır. Müşteri hiç bir işlem yapmadan kredi kartını bir makas yardımıyla parçaladıktan sonra çöpe atabilir. Kredi kartını parçalamaktaki amaç; kredi kartının, kötü niyetli kişilerin eline geçmemesidir.

Bir önceki yazımız olan Sanal Kart Nasıl İptal Edilir Sanal Kartı Kapatma başlıklı makalemizde sanal kart iptali ve sanal kartı kapatma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 23 Mayıs 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın