Hisse Fiyatları Nedir?

yorumsuz
43 views

Hisse fiyatları, borsa üzerine işlem gören şirketlerin TL bazındaki değeridir. Her bir şirketin kendi adını taşıyan hisse senedi vardır ve her bir hisse senedi borsa üzerindeki rağbete göre hisse fiyatında artış yada azalış görür. Yani bir hisse senedine birden fazla alıcı çıkarsa o hisse senedinin fiyatı artacaktır. Bu durum daha somut örneklendirilecek olursa şöyle izah edilebilir; bir pazara çıkıyorsunuz ve sınırlı sayıda elma var bu elmaların alıcısı çok olursa yani rağbet görürse bu durum elma fiyatlarını arttırır.

Ancak tersi olur da elmaya rağbet olmazsa bu durumda da elma fiyatları düşer. Borsa üzerindeki durum da aynen böyledir. Her bir şirket belli bir yüzdelik oranını borsa üzerinden halka açık hale getirir. Şirkete ortak olmak isteyen alıcılar isteklerini bildirirler ve alış veriş gerçekleşmiş olur böylece alıcı bu şirketin belli yüzdeliğine ortak olur.

Hisse Fiyatlarındaki Gruplamalar

Borsa üzerinde işlem gören şirketler hisse fiyatlarındaki değerlerine göre kendi içlerinde gruplamalar oluşturur. Bu gruplar en yüksek hisse değerinden en düşük hisse değerine göre şu şekildedir:

A grubu, B grubu, C grubu ve D grubu. Bu gruplamalar Borsa İstanbul üzerinde işlem gören hisse senetlerinin dahil olduğu gruplama şeklidir. Her ülkenin kendine ait işlem gördüğü borsa düzeni mevcuttur.

A Grubu Hisse Senetleri

Hisse fiyatı 30 milyon TL ve üzerinde şirketlerin oluşturduğu grup.

B Grubu Hisse Senetleri

Hisse fiyatı 10 milyon TL ile 30 milyon TL arasında olan şirketlerin oluşturduğu grup.

C Grubu Hisse Senetleri

Hisse fiyatı 10 milyon TL altında olan şirketlerin oluşturduğu grup.

D Grubu hisse Senetleri

Bu en son grup gelişmekte olan şirketlerin oluşturduğu gruptur.

Hisse Fiyatlarının Alıcılar İçin Önemi

Hisse senedi alıcısı hisse senetlerini aldığı fiyatın üzerinde satmayı amaçlar ki zarar etmesin. Daha yüksek meblağlarda alınan hisse senetleri için zarar etme sonucu oluşacak kayıplar da daha büyük olacaktır. Ancak borsadaki şirketlerin hisse fiyatları birbirinden farklı olup 50 TL ye de 50.000 TL ye de hisse sahibi olunarak şirketlere ortak olunabilir. Bu tamamen alıcının alım gücüne bağlıdır. Ve tabi ki zarara uğrama olasılığının en aza indirmek için ortak olunacak şirketin hisse senedi fiyatındaki dalgalanmalara hakim olmak gerekir.

Bir önceki yazımız olan Yıl Sonunda Dolar Ne Olur 2016 başlıklı makalemizde 2016 sonunda dolar kaç olur hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 2 Temmuz 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın