Hisse Senedi Alınırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekiyor

yorumsuz
443 views

Hızlı para kazanmak isteyen bireyler nedense borsaya hep oyun gözüyle bakarlar. Amaç önce belli bir miktar para yatırıp bir an hızlıca para kazanmaktır. Ve genelde son kötü olur. Oysa borsa bir oyun değil yatırım aracıdır. Yani birikimlerimizin bir bölümünü değerlendirebileceğimiz uzun soluklu bir yatırım işlemidir. Bu bağlamda düşünüldüğünde yatırımlarınızın bir bölümünü borsada değerlendirmek ve hisse senedi almak istiyorsanız aşağıdaki kriterlere mutlak dikkat etmek, iyice incelemek zorundasınız.

1- Hisse senedinin ait olduğu sektörün cazibesi: Şirketin faaliyet gösterdiği sektör konusunda araştırma yapmalı ve yeterince bilgi toplamalısınız. Sektörün potansiyelini, özelliklerini, geleceğini, mevcut koşul ve sorunlarını araştırmalı, konuya yeterince hâkim olunabilecek seviyeye gelmelisiniz. Kar marjlarını incelemeli, ortalama brüt kar marjlarının yüksekliğine bakmalı, uzun vadeli büyüme performanslarına bakmalı, şirketin potansiyel karlılığına bakılmalı ve şirket-sektör ilişkisi incelenmelidir. Bu bağlamda en yüksek potansiyel karlılığa olan sektörlere yatırım yapmak terinde bir karar olacaktır.

2- Şirketin faaliyet gösterdiği sektör içindeki konumu: Sektör tespitinden sonra yapılması gereken şey, sektörde itibar gösterilen ve lider konumdaki şirketlerin tespitidir. Bunun tespitindeki doneler ise pazar payı ve satış büyümesidir.

3- Şirketin işletme kalitesi: Şirket faaliyetlerinin sayısal durumu, karlılığı, büyüme yolları, fırsatları ve rekabet edebilme yetenekleri incelenmelidir. Bunlara bağlı olarak sorulması gereken soru şudur; şirket uzun vadede daha karlı hale gelebilir mi?

4- İstikrar: Bir ticari işletmede süreklilik çok önemlidir. Söz konusu şirket süreklilik arz eden bir para akışına sahip ise tercih nedeni olmalıdır.

5- Değerlendirme ve sonuç: Yukarda açıklanan bilgilere ilave olarak hisse senedin fiyatı, şirketle ilgili piyasa konuşulan meseleler, borsanın genel durumu, ülkenin ekonomik gidişatı gibi ktirterlerde göz önüne alınarak hisse senedini seçimi yapılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Hisse Senedi Nedir? başlıklı makalemizde borsa hisse senedi, hisse senedi al sat ve hisse senedi almak hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 26 Eylül 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın