HSBC IBAN Sorgulama

yorumsuz
139 views

Iban; Uluslararası bir standarda bağlı olarak oluşturulan, yapılacak olan para transfer işlemlerini daha hızlı, hatasız ve kolay bir şekilde sonuçlandırmak amacı ile oluşturulan bir hesap numarasıdır. Avrupa Birliği düzenlemelerine göre oluşturulmuştur.

Iban otuz üç (33) Avrupa ülkesinde kullanılıyor. Topamda yirmi altı (26) haneden oluşmaktadır. Bunlardan il ikisi ülke kodumuzu ifade eden “TR”dir. Geriye kalan yirmi dört (24) hane ise sayısal ifadelerden oluşur. Örnek olarak “TR56 00151 0 0090087594783348” verebiliriz.

“Iban”ın açılımı; (International Bank Account Number)’dır.

HSBC Bankasından Nasıl IBAN Sorgulanır?

1. Öncelikle hesabınıza ait olan banka şubesine gidip talepte bulunabilirsiniz. Bu işlem için kimlik numaranız ile birlikte banka şubesine gitmeniz yeterli olacaktır.

2. HSCB Iban numaranızı öğrenmek için mobil bankacılık alternatifini kullanarak da öğrenebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey, bankanıza ait olan müşteri hizmetleri telefonunu arayıp yetkili personelle görüşme sağlamak olacaktır.

3. İnternet bankacılığını kullanıyor iseniz ve bankanıza ait olan mobil uygulama cihazınızda mevcut ise, hesaplarım butonuna basarak Iban numarası bilgisine ulaşmanız mümkündür. Bu işlem sayesinde şubeye gitme zahmeti ve müşteri hizmetleri ile görüşme sağlama alternatiflerinden daha hızlı bir şekilde işlem gerçekleşir.

Havale ve EFT yani yapılacak olan bütün para transfer işlemlerinde herhangi bir problem ile karşılaşılmaması için işlemlerde mutlaka iban numarası kullanılmalıdır. Bu sayede işlem yanlışsız bir şekilde, çok kolay ve zaman tasarrufu sağlanarak gerçekleştirilmiş olur.

Havale Nedir?

Havale, kullansak da kullanmasak da oldukça aşina olduğumuz bir banka terimidir. Aynı bankaya ait olan hesaplar arasında gerçekleştirilebilen para transfer işlemlerine “havale” denir. Hesap sahibinin onayı ile işlem gerçekleşir. Bankaya göre de işlem ücreti değişiklik gösterebilmektedir.

EFT Nedir?

Farklı bankalara ait olan hesaplar arasında ( örneğin; alıcı Akbank, gönderici HSCB) yapılan bütün para transfer işlemlerine EFT denir. Açılımı; Elektronik Fon Transferi’dir. Kişiler ve kurumlar arasında, internet üzerinde yapılan transfer işlemlerinin yapılmasını sağlar. Resmi tatil günleri dışında ve sabah 8.00, akşam 17.00 saatleri arasında işlem yapılabilir.

Bir önceki yazımız olan INGBANK İnternet Bankacılığı Şifresi Öğrenme başlıklı makalemizde INGBANK İnternet Bankacılığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 28 Haziran 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın