İhracat Destekleri Nedir, Hangi Alanlarda Alınabilir?

yorumsuz
120 views
İhracat destekleri, firmalara ihracat yapma sürecinde gerekli yönlendirmelerin yapılması, süreçler hakkında bilgi verilmesi, analizlerin yapılması açısından son derece önem taşır. Hedef kitlenin doğru tespit edilmesinde, rakip takibinde ihracat desteği alarak ilerlemek firmalar için katkı sağlayacak kriterlerdir. İhracat ülkenin ekonomi anlamında bağımsızlaştığının ve ilerlediğinin göstergesi olduğundan son derece önem verilmesi gereken ve desteklenmesi gereken bir konudur.

Hangi Alanlarda İhracat Desteği Alınabilir? 

İhracat destekleri tüm vakıf, kurum, şirket gibi faaliyette bulunan üyelere sunulmaktadır. Firmaların gereksinim duyduğu her türlü bilgi ve destek kurumsal bir anlayışla ilgili danışmanlık şirketlerince verilmektedir. Destek alınan alanlar ise şöyledir:
• Pazara giriş ile ilgili hangi evrakların gerektiği, istenen belgelerin uygunluğu
• Uluslararası alanda oluşan rekabetin devamlılığı
• Markalaşma yolunda tescillenme
• Uluslararası piyasadaki tanıtım hizmetleri
• Fuarlara katılım bilgilendirmeleri
Tüm bu destekler, firmaların kendilerini uluslararası boyuta taşıyabilmesinde ve rekabet edecek güce ulaşmasında yol göstericidir.

Neden İhracat Desteği Alınmalı? 

İhracat destekleri kapsamında süreçlerin yönetimi konusunda destek almak, zaman tasarrufu ve doğru adımlar atmak için bir gerekliliktir. Firma, Pazar, hedef analizlerinin en doğru ve detaylı şekilde yapılabilmesi uzmanlık gerektirir.
İhracat uzmanlarının yol gösterdiği, takibini yaptığı ve tüm bilgi birikimini aktardığı destek sayesinde, ihracat firmaları önemli bir ivme kazanmaktadır. Uygun yönetim stratejileri, firma beklentileri ihracat danışmanı tarafından takip edildiğinden raporlama hizmeti en doğru şekilde sağlanır. Her ne kadar üretimi yapılan konuda uzmanlık sağlansa da bunun tanıtımı, pazarı, gerekli belge analizleri için desteğe ihtiyaç duyulur. Bu yoğun süreçte doğru yönlendirilmek önemlidir. Yurt dışına açılma hedefi olup gerekli kaynak ve donanıma sahip olmayan tüm kuruluşlar bu destekten faydalanmalıdırlar.

İhracatta Devlet Desteği  

Danışmanlık firmalarının verdiği destek dışında devlet tarafından teşvik amaçlı yardımlar yapılmaktadır. E- ticaret yolunda da yönlendirmelerden faydalanmak için başvuruda bulunmak yeterlidir. Türk ürününün uluslararası platformda marka sürecine girmesi, tasarım yönünde teşviki ve pazarlanması yönünde atılan adımlar sayesine büyüme gerçekleşmektedir. Gümrük vergisinden muaf tutulma, devlet desteğinin en kolaylık sağlayan yardımıdır.

Bir önceki yazımız olan Hesap İşletim Ücreti Nasıl Geri Alınır? Paranızı Geri Alabilirsiniz başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 22 Eylül 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın