INGBANK İnternet Bankacılığı Şifresi Öğrenme

yorumsuz
92 views

İnternet bankacılığı, şubeye veya ATM’ye giderek sıra bekleme ve vakit kaybetme sıkıntıları olmadan internet erişimi bulunan her türlü cihazdan gerçekleştirilebilecek bankacılık işlemlerinin tümüne denir. Ancak mobil bankacılık ile karıştırılmamalıdır zira mobil bankacılık yalnızca cep telefonlarında mevcuttur.

İnternet bankacılığı, şubede yapılabilen birçok işlemin internet üzerinden de yapılabilmesine imkan tanır. Böylelikle şubelerin iş yükü azaltılmış olurken banka işlemi yapmak isteyen halk teknoloji kullanımına teşvik edilmiş olur.

 İnternet Bankacılığı Şifresi Nasıl Öğrenilir?

Eğer henüz şifre oluşturulmamış ise www.ingbank.com.tr adresinde sağ üst köşede bulunan internet şubesinin yanındaki şifre al bağlantısına tıklanır ve yeni şifre oluşturulur. Bu noktada kart numarası ile cep telefonu numarası gerekir. Zira cep telefonuna gelecek onay kodu ile doğrulama yapılması güvenlik açısından vazgeçilmez ve ihmal edilemez bir zorunluluktur.

Şayet halihazırda bir şifre mevcutsa ancak mevut olan şifre hatırlanamıyorsa İnternet Şubesi yazan kısımdaki bireysel bağlantısına tıklanır ve çıkan ekranda da yardım istiyorum bağlantısına tıklanması gerekir. Burada 4 adet seçenek ile karşılaşılacaktır. Bu seçenekler arasından şifremi bilmiyorum seçeneği seçilir ve altta açılan seçeneklerde de şayet bir kart mevut ise kartım var seçeneği işaretlenir. Sonrasında açılacak olan ekrandan kart numarası ve cep telefonu numarası girildikten sonra doğrulama yapılarak yeni bir şifre istenir.

 İnternet Bankacılığı Şifresini Unutmamak İçin Ne Yapılabilir?

Öncelikle hiçbir şekilde şifreyi bir kağıda not etme yoluna başvurulmamalıdır. Zira bu kağıt her an kötü niyetli bir yabancının eline geçebilir ve yabancı sisteme bu şifre ile giriş yapabilir. Şayet cep telefonuna not ediliyor ise muhakkak telefona internet bankacılığı şifresinin güvende olması için bir şifre belirlenmelidir. Ancak en mantıklı yol, yalnızca şifreyi belirleyen banka müşterisinin aklında kalacak türden bir şifre belirlemektir.

Bu belirlenen şifre başka insanlar tarafından kolaylıkla tahmin edilebilir olmamalıdır. Örneğin doğum tarihi, müşterinin tuttuğu takımın kuruluş yılı, müşterinin çocuğunun doğum yılı benzeri bir şifre belirlemekten kaçınılmalıdır.

Unutulmamalıdır ki çoğu zaman kişilerin tüm servetini güvence altına alan yalnızca bir internet bankacılığı şifresidir.

Bir önceki yazımız olan INGBANK Hesap Bakiyesi Öğrenme başlıklı makalemizde İNGBANK ve INGBANK Hesap Bakiyesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 27 Haziran 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın