İnternet Bankacılığı Telefon Numarası Değiştirme

yorumsuz
668 views

İnternet Bankacılığı Telefon Numarası Değiştirme Müşteri sayısı arttıkça bankalar da iş yükünü dijital platformlara yüklemeye başladılar. Şubelerde oluşan uzun kuyruklara ve çağrı merkezlerindeki telefon trafiğine yetişmekte güçlük çeken bankalar iş akışlarını internet bankacılıklarına aktardı. Artık müşteriler internet bankacılığından pek çok işlemi gerçekleştirebiliyorlar.

Hem zahmetsiz hem de daha az masraf ile internet bankacılığından işlemlerini yürüten müşteriler aynı zamanda mobil uygulamaları telefonlarına indirerek de daha pratik bir hale dönüştürebiliyor. Ancak elbette her bankacılık uygulamasında olduğu gibi internet bankacılığı için de bankalar bazı güvenlik önlemleri alıyor. Müşterinin bilgileri ele geçirilse bile internet bankacılığına ulaşımın engellenmesi için cep telefonuna işlem şifresi gönderiliyor. Yani bu işlem şifresi olmadan internet bankacılığına giriş yapmak mümkün olmuyor.

Neden SMS Gönderiliyor?

Bunun sebebi tamamen güvenlik kaynaklıdır. Müşterinin bilgileri altındaki telefona gelen SMS aslında internet bankacılığı için anahtar görevi görüyor. Müşterinin bilgileri ele geçirildiği taktirde internet bankacılığına ulaşmak isteyen dolandırıcı nitelikteki kişiler bu SMS’ e ulaşamayacakları için giriş yapamayacaklardır. Hatta bu güvenliğe ek olarak farklı önlemler almak da mümkündür. Yani müşteri kendi internet bankacılığı uygulamasını kendine göre özelleştirip güvenlik ayarları ile donatabilir.

Cep Telefonu Numarası Değiştirmek

Eğer müşteri sistemdeki cep telefon numarasını değiştirmek ister ise birçok kanaldan destek alabilir. Sistemde kayıtlı cep telefon numarası kapanmadan yeni numarayı sisteme kayıt etmek isteyen müşteriler müşteri hizmetleri ya da ATM’lerden bu işlemleri gerçekleştirebilirler. Ancak sistemdeki numara iptal olduktan ya da SMS alamayacak konuma geldikten sonra değişiklik yapmak isteyen müşteriler şubeler ile görüşmelidir. Şube müşteriden telefon değişikliği formu doldurmasını ve imzalamasını ister. Kimlik beyanı ile bu işlemleri gerçekleştiren müşterilerin numaraları birkaç gün içinde değiştirilir.

İşlemleriniz Yarıda Kalmasın

İşlerin sekteye uğramaması adına tüm internet bankacılığı kullanan kişilerin eğer telefon numarasını değiştirmek istiyor ise numaralarını iptal etmeden aksiyon alması gerekir. Öyle ki sistemdeki numara iptal olduktan sonra değiştirilmek istenir ise iş yükü artacaktır. Ancak sistemdeki numara hala aktifken aksiyon almak daha hızlı sonuç verecek ve işlemlerin kaldığı yerden devam etmesini sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Kredi Kartı İptali başlıklı makalemizde ziraat bankası kredi kartı iptal ettirme hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 27 Şubat 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın