İpotek İle Kredi Nasıl Alınır?

yorumsuz
170 views

Kredi ürünlerinden yararlanmak hayatımızın çoğu yerinde yer almaktadır. Fakat zaman geçtikçe kredi talebinde bulunan kişilerin geçmişleri daha kolay bir şekilde kredi notu ile araştırılmaktadır. Kişinin geçmişinden kasıt daha önce çekmiş olduğu kredi var ise bu krediyi düzenli olarak ödedi mi? yoksa hacizlik mi oldu? gibi ayrıntılar olmaktadır. Daha önceden kredi kullanan ve bu kredi borcunu düzenli ödeyen kişinin kredi notu yüksektir. Buna bankaların gözüyle bakılırsa bu kişinin bankanın bünyesinde kullanacağı krediye yönelik bankanın daha az risk alması anlamı çıkarılmaktadır. Kredi notu yüksek olan kişiler bankalara kredi talebinde bulunduklarında başvuruları genellikle onaylanır. Fakat kredi notu düşük olan bir kişiye banka kolay kolay kredi vermemektedir.

Çünkü bankalar kredi notu düşük olan kişiye kredi ürünü kullandırıp risk almaz istemezler. Fakat kredi notu yüksekliği arayan tüm bankalar müşterilerini de bu yolla kaybetmişlerdir. Dolayısıyla kredi vermek için 2 kategori altın da belli şartlar dâhilinde vatandaşların yeniden kredi kullanmalarının önünü açmaktadırlar. Bu kategorilerden biri ipotek ile diğeri ise kefil ile kredi olmaktadır.

İpotek İle Kredi Nasıl Alınır?

Kredi notu düşük olan kara listede ismi olan hacizlik olan herkes ipotek ile kredi başvurusunda bulunabilirler. Kredi talebinde bulunacak kişinin üzerinde resmi kayıtlar da bulunan bir mal-mülk belgesi ile bankalara giderek kredi başvurusu gerçekleştirebilirler. Hemen hemen her banka bu yolla kredi başvurularını kabul etmektedirler. Mal veya mülkün niteliğine bakılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizde kara listeye düşen kredi çekebilir mi ve kara listeye girene kredi verirler mi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 18 Aralık 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın