İskonto ve İştira Kredileri Nedir?

yorumsuz
50 views

İskonto ve İştira Kredileri

Çek ve senet gibi değerli evraklar, ticari işletmelerin yoğun olarak kullandıkları belgelerdir. Genellikle ticari işletmeler mal ya da hizmet verdikleri noktalardan para yerine bu değerli evrakları alabilirler.

Bilindiği üzere çek, senet gibi evrakların belli bir vade süreleri bulunmaktadır. Bu vade dolduğunda işletme bankadan, genellikle senetten daha fazla kullanılan çekin tahsilatını gerçekleştirir. Ancak döviz kurlarının günden güne artıyor olması işletmelerin nakit ihtiyaçlarının daha hızlı artmasına sebep oldu. Yani çek ve senetlerin vadelerini beklemekte zorlanan işletmeler bankalara başvuru yapmaya başladı. Bankalar işletmelerin tam da bu ihtiyaçlarına özel ürünler geliştiriyor. Bunlardan ikisi ise iskonto ve iştira kredileridir.

İskonto ve İştira Kredileri Ne Amaçla Kullanılır?

Ticari işletmeler aniden doğan nakit ihtiyaçları karşılığında çek ve senet gibi kıymetli evraklarını gününden önce tahsil edebiliyor. Ancak bu durumda işletmelerin karşısına çek ve senet masrafları çıkabiliyor. Bu noktada kıymetli evrakın çok daha altında bir tahsil işlemi gerçekleştirilmiş oluyor. Bunun yerine işletmeler ellerindeki bu çek ve sebepleri bankalara vererek, karşılığında iskonto ve iştira kredileri kullanabiliyorlar. Bu krediler sayesinde işletmeler çek ve senetlerini erken bozdurmadan kaynaklı masraflara katlanmak zorunda kalmıyorlar. Elbette bu kredilerin belli bir faizi bulunuyor. Ancak bu faiz çek ve senedin erken bozulmasından kaynaklı çıkan masraftan daha düşük olduğu için kurtarıcı olabiliyor.

İkisi Arasındaki Fark Nedir?

İskonto ve iştira kredileri farklı 2 kredi türüdür. Aslında kullanım şekli ve uygulanacak faizler konusunda bu 2 kredi türü arasında fark bulunmamaktadır. Yalnızca çek ve senedin hangi belediye sınırları arasında olduğuna bağlı kullandırılacak kredinin prosedürü değişmektedir. Örneğin henüz vadesi gelmemiş bir çek ya da senet ciro – teslim sırasında aynı belediye sınırları içinde bulunan bir bankaya satılır ise iskonto kredisi kullandırılır. Ancak kıymetli evrak borçlusu banka ile aynı belediye sınırlarında ikamet etmiyor ise bu durumda iştira kredisi kullandırılmaktadır.

Kıymetli evrak borçlusunun ikamet durumuna göre kullandırılacak kredinin ismi değişmektedir. Ülkemizde hizmet veren hemen her yerli ve yabancı ortaklı bankanın bu kredili ürünleri mevcuttur.

Bir önceki yazımız olan Eşya Kredisi Veren Bankalar başlıklı makalemizde düğün kredisi ve Eşya Kredisi Veren Bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 7 Temmuz 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın