Kara Listede Olup Olmadığımı Nasıl Öğrenebilirim

yorumsuz
183 views

Bankalar ile ilişkilerinde iyi olmayan ve borçlarını zamanında ödemeyen kişilerin yer aldığı bir liste olarak bilinen ve bütün bankaların ortak kabul ettiği kara liste hakkında bir takım bilgiler verelim öncelikle ve daha sonra kara listede olup olmadığımı nasıl öğrenebilirim diye merak edenlere bu konuda açıklık getirelim.

Kara liste nedir?

Kara Liste Merkez Bankasıtarafından bilgileri tutulan kişilerin kurumlar ile olan ilişkilerinde yaşadığı özellikle bireysel krediler, çek ve senetler ile ilgili bilgilerin yer aldığı verilerin saklandığı veritabanına halk arasında verilen isimdir. Kredi alırken bankaya başvurduğunuzda bakılan bir diğer liste de KKB Kayıtlarıdır. Bu kayıtlarda da sizin siciliniz ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Tüm bu bilgilerin saklandığı veri tabanlarına halk arasında kara liste denilmektedir.

Peki Bu Kara Listelerde Olup Olmadığınızı Nasıl Öğrenebilirsiniz.

Kara listede olup olmadığınızı öğrenmek için çeşitli sorgular yapabilirsiniz. Eğer bankalara kredi başvurusuna gittiyseniz krediniz olumsuz çıktığında banka görevlisi tarafından sicilinizin bozuk olduğu söylenecektir. Fakat eğer kredi başvurusu yapmadıysanız ve bireysel sorgu yapmak istiyorsanız bunun için Merkez bankasına dilekçe yazmanız gerekmektedir. Dilekçe örneklerine diğer yazılarımızdan ulaşabilirsiniz. Yazmış olduğunuz bu dilekçeyi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası A.Ş.
İdare Merkezi
Bankacılık ve Finansal Kuruluşlar Genel Müdürlüğü
İstiklal Caddesi No:10
ULUS
06100-ANKARA

Adresine göndermeniz gerekmektedir. Dilekçeniz kuruma ulaştıktan sonra size cevap olarak yine kargo yolu ile dönüş sağlanacaktır.

Bir önceki yazımız olan Anadolu Bank Swift Kodu Kaç? başlıklı makalemizde Anadolu Bank swift kodu kaç, Anadolu Bank swift kodu nasıl öğrenilir ve Anadolu Bank swift kodu nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Ekim 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın