Kat İrtifak Tapusu Nedir, Nereden Alınır

yorumsuz
728 views

Kat İrtifak Tapusu Nedir, Nereden Alınır? Kart ittifak tapusu yine inşaatı devam etmekte olan veya yapımına da henüz başlanılmamış olan ve yine almak istediğiniz dairelerin bahsi geçen arsa üstünden almış olduğu payı göstermekte olan bir çeşit tapu olmaktadır. Daire almaya karar verdiğiniz takdir de yine almak istediğiniz dairenin kat ittifak tapulu olup veya olmadığını biliyor olmanız ileri de yaşanabilecek problemleri bertaraf eder. Kat irtifak tapusu, ortada daire bulunmamasına rağmen yine tapu dairesi tarafınca daire no, adres benzeri çeşitli veriler alınacak olan tapu üstünde bulunuyor. Bahsi geçen tapu şekli müteahhit beraberinde daire satın almakta olan bireylerin aralarında varılmakta olan bir çeşit anlaşmanın tapu dairesinden alınmakta olan belge ile ispatlanması olayına deniliyor. Varılmakta olan yine bu anlaşma ile satın alan taraf yine ödemeler olarak söz vermiş, müteahhit ise yine satmış olduğu arsaya gelen belli metrekareye sahip daire hissesine düşmekte olan bölgeyle ilgili metrekare verisi ve binaya ait olan fonksiyonları belirtip karşılıklı olarak taahhütte bulunurlar.

Teminat Olarak Kabul Edilmiyor

Kat irtifak tapusu, bankaların ve kredi başvurusu esnasında teminat şeklinde kabul etmiyor oldukları varlık çeşitleridir yine bahsi geçen mülkiyet arsanın belli bir çeşit payına ait kısım açısından kurulduğundan kesinleşen bir daire mülkiyeti bulunmamaktadır ve bu sebeple de kredi başvurularında kat irtifaklı tapular da kabul edilememektedir. Bahsi geçen b tapıların da verilme amaçları yapıların yapılma aşamalarında meydana gelebilecek ihtilaflı unsurları önlemek. Bireyin satın almış olduğu daire üstünde tam olarak mülkiyeti ispatlar bir şekilde olan kat mülkiyetli tapu beraberinde gerçek mal sahipliği elde ediyor olabilirsiniz. 1 veya 2 sene içerisinde de kat irtifaklı bir çeşit yapıya ait olan tapu kat mülkiyetli tapuya dönüştürülmez ise yine 1.000 TL değerinde cezai müeyyide olur. Kat mülkiyetli tapuya geçiş yine biraz masraflı iş olarak biliniyor. İstanbul benzeri bir şehirde de 5 ile 6.000 $ civarında olan parayı gözden çıkarıyor olmanız tapunun elinize geçmesine olanak tanıyacaktır.

Bir önceki yazımız olan Çiftçilere Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizde Çiftçilere Kredi, Çiftçilere Kredi Veren Banka ve Çiftçilere Kredi Veren Bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 2 Ekim 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın