Katılım Bankası Caiz Mi? Günah mı?

yorumsuz
681 views

Katılım Bankası Caiz Mi?

Helal olana haram demek de, haram olana helal demek de sakıncalıdır, yasaktır, caiz değildir. Eğer bu bankalar biz işlemlerimizde faiz kullanmayız dedikleri biçimde faizli yapıyorlarsa normal olarak onlara “faizsiz” ve “İslâmî” demek yalan olur. Fakat katılım bankaları kati olarak faizli kredi vermiyorlar ve mevzûat gereği öteki bankalar şeklinde doğrudan faizli kredi veremezler. Öteki -caiz ve meşru olan- banka hizmetleri haricinde ana iştigal konuları toptan alıp perakende satma mantığının yanı sıra iş birliğinden ibarettir.

Bundan dolayı mezkûr bankalara “Katılım Bankası” denmiştir ve manası karda da zararda da ortağız anlamına gelir. Dünya finans sisteminin faiz üzerine kurulmuş olması, finansal hizmet veren kurumların bu sistem ile uyum içinde olma mecburiyeti sebebiyle bir zorunluluk hali söz konusu olabilir. Fakat burada da birçok insanoğlunun aklına şu banka sistemleriyle ilgili olan o meşhur sual akla geliyor. Katılım bankası caiz mi?

Şuanda mevcut sistemde bulunan iki banka çeşidi var. Birisi açıkça faizcilik yapıyor. Diğeri ise, bazı durumlarda zorunluluk nedeniyle yakınlık gösterse de genel olarak bundan uzak durmaya çalışıyor. Kesin olarak haramdan, kesin olarak helal ve ülkü olana birden geçemiyorsanız, hedefe en yakın olanı tercih etmek var iken haram olana niçin meyledersiniz? Faizci bankalarla, zaruret haricinde işlem yapılamaz. Zaruret halinde ne yapılacağını da aslına bakarsanız anlatıp duruyoruz.

Faizsiz bankalar ağırlığı ortaklığa verirlerse şart koşulan finansal sistemin önemli bir bölümü gerçekleşmiş olur. Bu bankalar mevcut güçleri ve ilgili hukuki işlemler bakımlarından buna müsait durumdadırlar. Ortaklık, kul hakkına, emanet duygusuna haiz olmayan veya bu konularda gevşek olan insanlarla İslami kurallara bakılırsa- ortaklaşa iş yaptığınızda sermayeyi güçsüze yüklemiş oluyorsunuz. Bu denendi ve böyle oldu. Çare terbiye eğitimidir. Ama genel olarak İslam’ın merhamet ve şefkat yüzü de ekonomik sisteminin gerçekleşmesini sağlamıyor diye meşru olan işlemlerden vazgeçilemez.

Bir önceki yazımız olan Anadolu Bankası Açılış Saati Kaçta Açılıyor? 2016-2017 başlıklı makalemizde Anadolu Bankası açılış saati kaçta açılıyor, Anadolu Bankası çalışma saatleri ve Anadolu Bankası eft kaça kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 3 Ekim 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın