Katılım Bankası Nedir, Nasıl Çalışır

yorumsuz
821 views

Katılım Bankası Nedir, Nasıl Çalışır

İslam bankaları yâda faizsiz bankacılık adı altında tün dünyada lanse edilen bankacılık türü ülkemizde katılım bankacılığı olarak adlandırılmaktadır. Aslında birçok özelliği itibarı ile diğer bankalara oldukça benzemekte olup bu nedenle eleştirilmektedirler. Esasında çok ciddi farklar mevcuttur. En büyük ekonomik özellikleri peşin alıp vadeli satmak üzerine kurulmuş olan bir sistem içermeleridir.

Faiz gerçeğinden farklı olmak üzere, tamamen kar ve zarara katılma prensibi üzerine fon toplayıp, ticaret, ortaklık ve finansal kiralama yollarıyla fon kullandıran bankacılık istemine Katılım Bankası denilmektedir. Oysa faiz kavramı, birden fazla kişi yâda kurum arasında karşılıksız olarak yapılan değerini ifade etmektedir.

Katılım bankacılığı şeklinde faaliyetlerine sürdüren bankalar, kar – zarar ortaklığını fon toplama aşamasında son derece başarı ile uygularken, fon kullandırma aşamasında yöntem sıkıntılara yol açmakta, katılım bankaları bugün itibarı ile daha çok ticaret üzerine yoğunlaşmaktadırlar. Bu kurumlardan beklenen ortaklık yöntemleri şu anda istenilen seviyelerde bulunmamaktadır.

Günümüzde katılım bankaları genellikle, kişi yâda kurumların mal ve meta alımlarının finansa etmekte yani bir nevi mali destek görevi görmektedirler.

Bu vasıfları dikkate alındığında katılım bankaları bugün ki halleri ile maddi işlemler ile hizmet hareketlerinin sıkıca bir birine bağlandığı, tüm para hareketlerinin mutlaka bir hizmet yâda mal alımına karşılık geldiği, gelirin ise düşülen iş gerçekleşir ve kazanç elde edilirse ortaklık esasına göre paylaşıldığı bir sistem olarak açıklamak mümkündür.

Yani katılım bankaları sadece para hareketlerinden değil, yapılan iktisadi faaliyetler sonucunda da ticari kazanç elde etmeye çalışır. Ve şayet kazanç gerçekleşirse ortakları ile paylaşır. Katılım bankaları bu gün ki uygulamalarda elindeki tasarruflarla kazanç elde etmek isteyen fon sahipleriyle banka arasında İslam hukukuna göre bir ortaklık anlaşması imzalanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası ATM Kartsız Para Çekme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Ekim 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın