Kayıp Kredi Kartı Yenileme Ücreti

yorumsuz
771 views

Kayıp Kredi Kartı Yenileme Ücreti: Kredi kartı hayatımızı kolaylaştıran unsurların başında gelir.  Kullandığımız kredi kartlarının belli bir zaman sonra yenilenmesi gerekir.  Tüketicini kredi kartını kullanması bankalarca önemli olduğu için kredi kartı yenileme ücreti almaz.  Ancak birçok banka yıllık üyelik ücreti almaktadır. Bu alınan yıllık aidatın yasal olup olmadığı hala tartışılmaktadır bu sebeple tüketici hakem heyetine başvuru yaparak geri iadesi istenebilir. Her ne kadar iadeler geri alınabilse de baya uğraştırmaktadır sizi.

Kayıp kredi kartı için yenileme ücreti alınır mı?

Kullanmakta olduğunuz kredi kartını bir yıl için de en fazla iki defa kaybettiğiniz takdirde yenileme ücreti alınmıyor. Ancak iki defadan fazla olursa banka tarafından kart ücreti tahsil edilebiliyor.  Bu ücretler bankalara göre farklılık gösterebilir. Bankalar farklı zamanlarda bu ücretleri arttırabilir ya da azaltabilir. Banka bu değişikliği banka denetleme düzenleme kuruluna (BDDK) bildirmek ve tüketiciye duyurmalıdır.  Bazı bankların kayıp kredi kartı yenileme ücreti şöyle:

Denizbank: 4. 00 TL

Finansbank: kart özelliğine göre 5. 00 ile 15. 00 arasında

Garanti Bankası:9. 00 TL

Akbank:8. 00 TL

Ziraat Bankası:10. 00 TL

Yapı kredi Bankası: 8. 75 TL

İş bankası: kayıp ve çalıntı durumların ücret almadığını bildirmiş.

Bu ücretler bir yıl içinde üçüncü kez kart yenileme talebinde bulanan tüketici için geçerli olacak yani bir yıl içinde en fazla iki defa yenileme talebinde bulan tüketiciden herhangi bir masraf tahsil edilmeyecek.

Bir önceki yazımız olan Kartel Faizi 12 Banka başlıklı makalemizde Kartel Faizi, Kartel Faizi 12 Banka ve Kartel Faizi Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 19 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın