Kefile İcra Gelir mi?

yorumsuz
144 views

Kefil olduğunuz kişinin borcunu ödememesi durumunda yaşanmış olan yasal süreçlerden sonrasında kefil tarafınıza borcu ödemeniz gerektiği bildirilebilir.

Bankalara kredi başvurusu yaptığınız vakit talep ettiğiniz krediyi sizlere vermeden ilkin ilk olarak kredi notunuza bakarlar. Eğer kredi notunuz düşük ise yada riskli bir finansal geçmişe sahipseniz kredinizi kullanabilmek için bankalar sizlerden kefil isterler. Kefil olan şahıs tüm borçların garantisi ve teminatı konumunda olur.

Kredinin geri ödemesinde riskli durumlar söz mevzusu olduğu vakit sizlerden talep edilen kefilin durağan(durgun) bir maaşı olmasını ve kredi notunun yüksek olmasını isterler. Kefil, bankaya borçlu olan kişinin adına imza atar. Bu imza, borçlu kişinin borcunu ödeyememesi durumunda tüm borcun kendisinin ödeyeceğine dair atılan imzadır.

Tüketici yada kredi kartı borçlarının ödenmemesi durumunda borçlu şahıs bankalar tarafınca ikazlar almaya adım atar. Meydana getirilen uyarılara karşın borç hala ödenmiyor ve ödenmeme süresi de 90 günü aştı ise bankalar hakkınızda yasal işleme başvururlar. Bankalar, borçlu olan şahıs adına icra takibini başlatırlar. İcra takibinden sonrasında borçlunun ödeme mevzusunda bir antak kalma yapamaması meydana geliyor ise icra takip edeni sürdürülür. Borçlu üstündeki kayıtlı olan göç eder yada taşınmaz olan mallar haciz yolu ile banka tarafınca alınır ve borç eğitim edilmeye çalışılır.

Fakat borçluya yapılacak olan icra takibinden sonrasında borçlu kişiye ilişkin olan herhangi bir mal bulunmuyor ise bu aşamada devreye kefil girer ve bankalar kefile yönelmeye başlarlar.

Kefil Olmadan Önce İyi Düşünün

İcra işlemi yapılmadan ilkin kefil olan kişiye dönüş yapılarak borcun kendisinden tahsil edilebileceği bildirilir. Bu aşamada kefil olduğu kişiden borcun tahsilinin yapılması istenir. Bankalar, kefil ile borçluyu bir araya getirerek borcun ödenmesini talep ederler. Bankalar ile kefil arasındaki anlaşma sağlandığı vakit icra takibi durdurulur. Kefil, kefil olduğu kişinin borcunu bankaya ödediği vakit bir sorun kalmaz. Fakat ödeme yapılmadığı durumlarda icra takibi bu kez kefil için başlatılacaktır.

Kefil olan kişiler bu şartlar altındayken bankalara herhangi bir halde itirazda bulunamazlar. Ödenmesi lüzumlu olan borcun kefilden alınmasından sonrasında borç tamamen kapatılmış olur. Bu sebeple bir kişiye kefil olmadan ilkin son aşama iyi düşünmeniz gereklidir. Kefil olmak yüzünden büyük mağduriyet yaşamış olan, tüm birikimlerini kaybeden ve kurduğu düzeni tamamen bozulan pek oldukça şahıs mevcuttur.

Kefil olmaya karar verdiyseniz, kefil olacağınız kişinin finansal yaşamı ile ilgili ne olursa olsun lüzumlu detayları edinmeye çalışın. Eş ve dost hatırı ile yapacağınız kefilliğin sizin hayatınızı derinden etkileyebileceğini ihmal etmeyin.

Bir önceki yazımız olan Hesap İşletim Ücreti Nasıl Geri Alınır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 28 Ekim 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın