Kredi Borcu Ödenmezse Eve ve Maaşa Haciz Gelir Mi?

yorumsuz
58 views

Kullanılan kredilerin zamanında ödenmemesi durumunda bankalar belirli bir süreç içerisinde müşterisini yasal takip altına almakta ve anlaşma sağlanmaması durumunda ise alacaklarını icap yolu ile almaktadır.

3 ay kredi borcunu ya da kredi kartı askeri ödemesini gerçekleştirmeyen müşterilere uyarı cezası ve borç yapılandırma imkânı sağlanmaktadır. Eğer ki müşteri tüm bu uyarılara cevap vermeyerek ödemesi gereken tutarı ödemezse banka müşterisini yasal takibe almakta ve avukata vermektedir. Banka alacağını avukata vekâlet vermesi durumunda ise kredi kullanan müşteri hem kredi kullanımında kalan miktarı peşin vermece hem de avukat ücretini ödemektedir. Fakat tüm bunlara rağmen müşteri anlaşmaya varmazsa eve ve maaşa haciz işlemleri uygulanmaktadır.

Eve Haciz Gelme Durumu

Bankanın müşterisine sunmuş olduğu gerekli çözüm yolları ile alacaklarını alamazsa en sonunda icra yoluna başvuracaktır. İcra durumunda ise eve haciz gelmektedir.

Eve haciz gelmesi durumunda ise evdeki eşyaların satılması durumunda para edecek ürünler belirlenmektedir. Özellikle beyaz eşyalardan iki adet olanlardan bir âdeti alınmaktadır. Yani zorunlu ihtiyaçların fazlası alınmaktadır. Eğer ki banka alacağını tam olarak kapatamaması durumunda ise kredi kullanan müşterisine dava açabilmekte ve hapis cezası almasına sebebiyet verebilmektedir.

Maaşa Haciz Gelmesi Durumu

Bankadan kredi kullanılmış ve herhangi bir şekilde kredi ödenmemişse banka, müşterisini avukata vermekte ve avukat kredi kullanımında bulunan müşterinin düzenli geliri varsa maaşına haciz işlemleri başlatmaktadır. Haciz işlemleri müşterinin maaşının yüzde 50 si seviyesinde olmaktadır. Çünkü alınan maaşın yüzde 50 si askeri geçim düzeyi yüzde 50 si ise kullanılan kredi miktarı için ayrılmaktadır.

Maaşa haciz gelmesi durumunda müşteri banka avukatı ile görüşebilmekte ve haczin kaldırılmasını talep ederek yeni bir kredi kullanarak borç yapılandırmasına gidebilmektedir.

Eve ve Maaşa Aynı Anda Haciz İşlemi Gelmesi

Bazı durumlarda eve ve maaşa haciz işlemleri aynı anda gelebilmektedir. Alacaklıların birden azla olması durumunda her alacaklı farklı bir yönteme gidebilmekte ve alacaklarını tahsil etmek için eve ve maaşa haciz işlemleri başlatabilmektedir. Bu durumda kredi kullanan bireyin tekrardan kredi çekerek borç yapılandırası yapması en mantıklı çözüm olacaktır.

Bir önceki yazımız olan SGK E-Bildirge Nedir, Nasıl Çalışır? başlıklı makalemizde sgk e bildirge hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 9 Temmuz 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın