Kredi Borcu Olan Ev Satılır Mı?

yorumsuz
365 views

Kredi Borcu Olan Ev Satılır Mı? Günümüzde artan konut satışının büyük bir oranı bankalar tarafından verilen krediler ile yapılmakta olduğu TÜİK verileriyle de onaylanmıştır. 10 yıl veya daha uzun sürede kredi çekerek aldığınız evlerinizi satmak zorunda kalırsanız ne yapacaksınız?

Kredi Borcu Bitmeyen Evimi Satabilir Miyim?

Kredi borcu olan ev satılır mı? Sorusunun cevabı evetdir. Diğer bir seçenek ise eğer nakit paranız varsa kredinizi kapatarak evinizin satışını gerçekleştirebilirsiniz. Böylece evinizin üzerindeki ipoteği kaldırabilirsiniz. Kredi borcu devam eden bir evin nakit veya kredili satışının detayları şu şekildedir:

  • Blokeli çek yöntemi ile satış gerçekleşecektir. En güvenilir satış yöntemi budur.
  • Kredi borcu dışındaki miktar satıcının banka hesabına yatırılır ve bunun sonucu olarak blokeli çek alınır.
  • Kredinizin devam ettiği bankada güncel kredi borcu ve erken ödeme cezası ile toplam tutar hesaplanıyor. Faiz oranları değişebileceği için bu toplam tutar ödeme bitene kadar farklılık gösterebilir.
  • Hesaplanılan toplam tutar haricindeki ödeme alıcı tarafından bankaya yatırılıyor. Blokeli çek işlemini kredinizi çektiğiniz banka ile yapmanız işlemlerinizin daha hızlı olmasını sağlayacaktır.
  • Yaptığınız ödeme tutarı kadar bankadan blokeli çekiniz alacaksınız.
  • Tapuda yapılan işlemler sonunda blokeli çek satıcıya teslim ediliyor.
  • Satıcı aldığı blokeli çek ile bankadan ödemesini alıyor.
  • Ev kredinizi çekmiş olduğunuz bankaya kapama tutarını yatırarak tapudan ipoteği kaldırmak için gerekli olan yazı alınıyor.
  • Bankadan alınan bu yazı ile ipotek kaldırılıyor ve satış gerçekleştirilmiş oluyor.
  • Blokeli çek için işlemlerinizi yaptığınız bankaya blokeli çek ödemesi de yapmanız gerektiği ayrıntısını size hatırlatmış olalım.

Evi satan kişi ile alıcı arasında herhangi bir güven problemi yoksa blokeli çek yöntemi kullanılmadan da ev satışını yapabilirsiniz.

Kredisi Bitmeyen Evin Kredi İle Satın Alınması

Kredi borcu bitmeyen evin satışında alıcının kredi kullanarak almak istemesi durumunda ise bankalar arası yapılacak işlemler ile satış gerçekleştirilir. Kredisi bulunan evin alıcısı tarafından çekilecek kredi aynı bankadan yapılacak olursa işlemler daha hızlı olacak ve sizin yapmanız gereken şeyler daha az olacaktır. Satış sırasında yapılan işlemlerin çoğu bankalar tarafından gerçekleştirilerek satış yapılır.

Bir önceki yazımız olan Konut Kredisini Başka Bankaya Taşıma başlıklı makalemizde Konut Kredisini Başka Bankaya Taşımak hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 13 Ocak 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın