Kredi Çekerek Ev Almak Haram Mı?

yorumsuz
245 views

Ev almak herkesin hayalidir. Herkes kendi evini alıp, kira ödemekten kurtulmak ister. Kimisi ise kredi çekip kira öder gibi ev sahibi olmak ister. Aslında oldukça akıllıca bir seçimdir bu. Çünkü yıllarca ev sahibine kira ödeyip yıllar sonra evden çıktığınızda elinizde hiçbir şey olmaz. Fakat kredi çekip ev aldığınızda, ev sahibine ödeyeceğiniz kirayı bankaya ödersiniz ve yıllar sonra o ev sizin tam kalıcı malınız olmuş olur.

Bu nedenle bu taktik ülkemizde çok uygulanmaktadır. Hatta bazı bankaların reklamlarında bile artık ”kira öder gibi ev almak istemez misiniz?” gibi sloganlarla konut kredisinin reklamını yapmaktalardır. Kredi çekerek ev sahibi olmak oldukça avantajlı ve akıllıca bir tercih olsa da yıllardır tartışılan bir konu bulunmaktadır. Bu tartışma ise o evin haram olup olmadığıdır. Peki, gerçekten Kredi Çekerek Ev Almak Haram Mı? Bu konuda dinimiz ne diyor?

Haram mı? Helal mi?

Bankadan çekilen kredilerin elbette ki belli faizleri olmaktadır. Yani ki ev alıyoruz o parayla ancak bankaya da faiziyle ödüyoruz. Bakın dinimiz ne diyor bu konuyla ilgili; 2:276 ”Allah faizi mahveder, oysa sadakayı bereketlendirir…”, 2:278 ”Ey iman edenler! Allahtan korkun ve faizin peşini bırakın…”, 30:39 ” İnsanların malları artsın diye verdiğiniz faiz, Allah yanında artmaz…” bunlar yalnızca faizle ilgili ayetlerden birkaçıdır. Ayetlerden anladığımız açık ve net. Faiz almakta vermekte haramdır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Çekip İş Kurmak başlıklı makalemizde Kredi Çekip İş Kur, Kredi Çekip İş Yeri Açmak ve Kredi Çekip Ne İş Yapablirim hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 7 Kasım 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın