Kredi Dosyasının Takibe Düşmesi

yorumsuz
248 views

Belirli ihtiyaçlar doğrultusunda kullanılan kredilerden sonra, kişilerin hayatlarında yaşamış oldukları işten ayrılma, kazanılan miktarın azlığı gibi olumsuz durumlar nedeni ile kredilerini ödemekte zorluk yaşayabilmelerine ve zamanla tamamen ödeyememe gibi durumlara düşmesine neden olabilmektedir.

Kredi Dosyasının Takibe Düşmesi Ne Demek?

Bankada kullanılan kredinin 3 ay arka arkaya düzenli ödenmemesi durumunda, borçlunun banka tarafından takibe alınması anlamını taşımaktadır. Bu süreçten sonra banka kredi kullanan kişiye çeşitli kanallar aracılığı ile mevcut olan taksitli olan kredi gecikmelerinin 7 gün içerisinde borçlu olan taksit tutarlarının tamamının ödenmesini talep etmesidir. 7 günlük süreçten sonrada, banka ödemelerin gerçekleşmediğini gördüğünde, kredi kullanan kişi hakkında yasal işlemlerin başlatılmasını talep edebilmektedir.

Bazı bankalar, takip işlemini sonlandırmak için, asgari tutarın ödenmesini kabul edebilirken, bazı bankalar mevcut borcun tamamının kapatılmaması durumunda işlemlerini yasal olarak da aramaya başlatabilmektedir.7 günlük süreç içerisinde borcun yeniden yapılanmasını talep ederek ve ilk taksitin ödenmesi ile takipten düşülmesi de bankalara göre değişkenlik göstererek mümkündür. Her banka bu yapılandırma işlemini kabul etmek durumunda değildir.

Takibe Düşmemek İçin Ne Yapılması Gerek?

Kredi borçlusunun takibe düşmemesi için gerekli olan tek şey, kredi taksitlerini zamanında ve düzenli olarak ödemek olacaktır. Aksi durumda ise, takip ile başlayan süreç yasal işlemlerin başlaması ve halen ödenmeyen borcun haciz ile alınması işlemlerine kadar ilerleyebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Halkbank TOKİ Başvurusu Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde Halkbank TOKİ Başvurusu ve Halkbank TOKİ Başvurusu Nasıl Yapılır? hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 10 Kasım 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın