Kredi Kartı 1 Günlük Gecikme Faizi Ne Kadardır

yorumsuz
318 views

Kredi Kartı 1 Günlük Gecikme Faizi.Tüketicilerin kredi kart kullanımı ile kendilerine gelen ekstrelerde yer alan son ödeme tarihine kadar ekstrede belirtilen asgari ödeme tutarını ödemeleri gerekiyor. Tüketiciler 4 ay üst üste asgari ödeme tutarının tamamını ödemediklerinde yasal yaptırımlar ile karşılaşabiliyorlar. Bu durum finansal alanda gecikme durumu olarak adlandırılır ve dönem borcunun % 20’si oranındaki asgari ödeme tutarının ödenmemesi durumunda ortaya çıkar. Kredi kartının asgari tutarı ödenmediği takdirde bankalar günlük faiz uygulamasını tüm borç üzerinden yansıtır.

Kredi Kartı Borcunun Gecikme Durumu Süreci

Tüketicilerin kredi kartı kullanımından sonra gelen son ekstrede yer alan son ödeme tarihlerinde tüketicilerin ödeme yapmaması durumunda bankalar ekstrede yazan borç miktarı üzerinden günlük gecikme faizi uygular. Banka müşterileri böyle bir durum kartından kredi kartları ile nakit çekim işlemleri yapamıyorlar. Bankalar müşterilerine ait olan kredi kartlarından nakit çekim işlemlerini engelliyor. Birikmiş borç ödendikten sonra kredi kartı yeniden kullanıma açılacaktır.

Banka gecikmeleri kredi kayıt bürosuna bildirir. Eğer ki müşteri bir sonraki ekstre tarihine kadar yapması gereken ödemeyi yapmazsa bankalar günlük faizi toplam borç tutarı üzerinden işleme alır. Bu nedenle müşterilerin kredi kartı ekstrelerinde belirlenen asgari tutarı son ödeme tarihine kadar yapmaları olası bir olumsuz durumun ortaya çıkmasını engelleyecektir. Günlük faiz tutarın borcun durumuna göre değişiklik gösteriyor. Borç ne kadar fazla ise faiz de o kadar yüksektir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Tamamen Nasıl Kapatılır? başlıklı makalemizde kartı kullanıma kapatma, kartı ömür boyu kapatmak ve kredi kartı tamamen silme hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 3 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın