Kredi Kartı Aidatı Nasıl Geri Alınır?

yorumsuz
538 views

Kredi Kartı Aidatı Nasıl Geri Alınır? Kredi kartı aidatı, bankaların kredi kartı kullanan banka müşterilerinden, yıllık kullanım bedeli olarak tahsil ettikleri kesinti tutarı olarak ifade edilebilir. Kredi kartı aidatı, tüm bankaların yaygın olarak uyguladığı bir yöntemdir.

Kredi kartı aidatı olmayan kredi kartları olduğu gibi; bankalar, müşterilerine özel aidatsız kredi kartları da kullandırabilirler. Kredi kartı aidatı talep edildiğinde banka müşterilerine ödenebilen kesintiler arasında yer alır. Kredi kartı aidatının geri ödenmesi ile ilgili emsal Yargıtay kararı mevcuttur.

Müşterinin, kredi kartı aidatının kendisine ödenmesi için öncelikle kredi kartını kullandığı banka şubesine gitmesi gerekir. Müşteri kendi el yazısıyla bir dilekçe yazarak bu dilekçeyi banka yönetimine iletmelidir.

Dilekçe iletme işleminde bireysel müşteri temsilcileri ya da bankaların dilekçe kabul eden birimleri aracı olarak kullanılabilir. Bankanın, müşterisinin dilekçesine cevap verme zorunluluğu vardır. Banka dilekçeyi inceledikten sonra müşteriye kredi kartı aidatını ödeyebilir ya da kararını olumsuz olarak müşterisine iletebilir.

Banka Kredi Kartı Aidatını Ödemezse Nasıl Bir Yol İzlenmelidir

Bankadan olumsuz cevap alan banka müşterileri, yasal yollara başvurabilir ya da durumu dilekçe yardımı ile tüketici haklarına iletebilir. Yasal yollara başvuran banka müşterileri konuyla ilgili incelemelerin yapılmasının ardından dava sonuçlandıktan sonra kesinti tutarını faizi hesaplanarak geri alabilir.

Tüketici haklarını tercih eden müşteriler ise, tüketici hakları incelemeyi sonuçlandırdıktan sonra kendi belirledikleri hesaba kredi kartı kesintisi tutarının aktarılmasını isteyebilir. Kredi kartı aidatları ile ilgili; Yargıtay kararı olduğundan, müşteri kredi kartı aidatını mutlaka geri alır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı 1 Günlük Gecikme Faizi Ne Kadardır başlıklı makalemizde Kredi Kartı 1 Günlük faizi ve Kredi Kartı Gecikme Faizi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 25 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın